Zřízením mandátového a imunitního výboru (MIV) začal dnes dopoledne druhý den ustavující schůze Poslanecké sněmovny. Krátce poté MIV zasedl, kde si zvolí své vedení a ověří platnost mandátů. Kvůli tomu bylo jednání pléna přerušeno do 12.00 hodin.
Poslanci mají dnes v programu i volbu předsedy sněmovny a místopředsedů. Pokud to stihnou, tak potvrdí čtyři zákonná opatření, která schválil Senát v době rozpuštění dolní komory. Pro návrhy budou podle dohod hlasovat poslanci ČSSD, ANO a KDU-ČSL, které mají v komoře dohromady pohodlnou většinu.
Dvě opatření se týkají daní a souvisejí se zavedením nového občanského zákoníku od příštího roku. Další zákonné opatření mění zákon o veřejných zakázkách, mimo jiné zvyšuje od ledna limit pro malou veřejnou zakázku u stavebních prací z nynějších tří na šest milionů korun. Zbývající opatření zvyšuje platby do zdravotnictví za státní pojištěnce o 4,7 miliardy korun za rok.
Na tento jednací den se dostavili všichni poslanci – nikdo z nich se dosud neomluvil. Z členů vlády se pak podle slov řídící schůze Miroslavy Němcové (ODS) omluvili ministr financí v demisi Jan Fischer a ministr dopravy v demisi Zdeněk Žák.
Co se týče volby místopředsedů dolní komory, jak připomněl Český rozhlas, tak ČSSD, hnutí ANO a KDU-ČSL si své kandidáty navzájem podpoří. Ovšem hnutí Úsvit si nepřeje na postu šéfa sněmovny sociálního demokrata.
Okamura: My chceme jiného předsedu
„My nesouhlasíme s tímto stávajícím návrhem. Myslíme si, že předseda sněmovny by měl být z jiné strany než z ČSSD,“ řekl pro rozhlas předseda hnutí Úsvit Tomio Okamura. Míní, že ČSSD už obsadila vysokých ústavních postů dost.
„ČSSD je nejsilnější parlamentní stranou a jako taková se rozhodla nominovat svého kandidáta na funkci předsedy. Pro toto získala podporu svých potenciálních koaličních partnerů i některých dalších dalších stran. Poslanci pana Okamury mohou svůj názor vyjádřit v této volbě,“ reagoval ale na to možný budoucí šéf komory Jan Hamáček z ČSSD.
Ani lidovci ovšem nezůstávají zticha. Vadí jim totiž v čele sněmovny komunista. „Není v klubu příliš velká vůle volit zástupce komunistické strany. Většina poslanců je ochotná volit zástupce ODS a TOP 09,“ zdůraznil předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: olb