Visí Česká televize nad propastí? Znamená výběr nových členů Rady ČT, tedy kontrolního orgánu, konec nezávislosti veřejnoprávní instituce, jak tvrdí někteří představitelé opozice? Anebo jde o hysterii, a volbu je nutno respektovat? Ihned po zveřejnění výsledků volby začaly ze všech stran létat ostré slovní šrapnely. Miroslav Kalousek dokonce mluvil o zločinu.
ParlamentníListy.cz se zeptaly v rámci ankety českých politiků, jak na vzniklou situaci nahlížejí a zda se obávají ohrožení veřejnoprávní televize.
Čestný předseda TOP 09, poslanec a exministr zahraničí Karel Schwarzenberg prozradil v čem se liší od Miroslava Kalouska. "Rozdíl mezi Miroslavem Kalouskem a mnou je, že kde on vidí zločin, tuším já ohromující blbost," míní kníže.
„Všichni tři byli demokraticky zvoleni a může se mi to nelíbit, ale je to tak. Zločin to není. Mohu pochybovat o kompetencích, ale zločinem bych to nikdy nenazval. Jinak Xavera Veselého znám a doufám, že využije svých schopností být věcný, tvrdý a důsledný k nezávislé kontrole ČT. Přeji všem, aby se snažili dělat maximálně dobře svou práci a ČT trochu pozvednout,“ řekl nám europoslanec a místopředseda KDU-ČSL Tomáš Zdechovský.
Poslanec vládního hnutí ANO Patrik Nacher tvrzení o konci nezávislosti televize důrazně odmítá. „Naopak mám pocit, že středeční volba je důkazem, že tzv. lepším demokratům klokotá nedemokratická krev v žilách. V momentě, kdy volba nedopadne podle jejich představ, je to podle nich nedemokratické. Kdybych tímto způsobem fungoval v pražském zastupitelstvu, každý týden o něčem říkám, že to je nedemokratické. Všichni ti šíbři, kteří tu jsou dvacet let a znají všechny procesy, dobře vědí, že nejdemokratičtější je tajná volba, protože v tajné volbě neplatí nebo nedopadají žádné politické dohody, protože za plentou si každý může zvolit, co chce. Proto je tento způsob volby nejdemokratičtější a nejčastěji používaný u personálních voleb. Když se podíváte, kolik hlasů všichni tři radní dostali, je jasné, že pro ně hlasovali i někteří poslanci opozice. Jejich nálepkování musím zásadně odmítnout, je to nepochopení demokracie, která ústy kolegů Kalouska, Gazdíka a dalších je ve stylu: buď zvolíte koho chceme my, a pokud ne, tak vám dáme nálepku, že jste komunisticko-fašisticko-populistická koalice, nebo co to řekli. To je nepřijatelné. Tak ty volby nedělejme a příště bude výsledky určovat kolega Kalousek s Gazdíkem a všichni budou spokojeni, konstatoval Nacher.
„Mám určité obavy o nezávislost České televize, ale musím respektovat výsledek voleb,“ řekl ParlamentnímListům.cz poslanec a exšéf lidovců Pavel Bělobrádek.
Slova o ohrožení nezávislosti ČT odmítá první místopředseda Poslanecké sněmovny a šéf KSČM Vojtěch Filip. „Jak může jeden nebo tři radní z 15 změnit nezávislost České televize? To už je z principu hloupost. Pan Kalousek si asi myslí, že jsou lidi hlupáci a že mu na jeho špek skočí, což se po zkušenostech s ČT určitě nestane. Možná se také bojí, že ho už ČT nebude zvýhodňovat,“ uvedl.
„Zvolení nových členů Rady ČT je naopak cesta k tomu, aby se ČT stala televizí opravdu veřejnoprávní. Vystupování pana Kalouska a spol. je potvrzením, že volba byla správná,“ je přesvědčen poslanec Jaroslav Foldyna.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radim Panenka