Na Slovácku lídra sociálních demokratů doprovázela současná europoslankyně za ČSSD Zuzana Brzobohatá. Jan Keller hned v úvodu přítomné upozornil, že pokud se do Evropského parlamentu dostane, bude pouze jedním ze 751 poslanců a sám nic nenadělá.
Keller: Pokud bychom uspěli, radikálně by se v EU změnila situace
„Patřím do frakce sociálních demokratů, která má dost velkou šanci stát se nejsilnější politickou skupinou. Pokud by se jí to skutečně podařilo a zabodovala by ve všech osmadvaceti zemích, nebo aspoň ve větší části z nich, zvolila by současného předsedu Evropského parlamentu Martina Schulze z německé SPD šéfem komisařů. Byla by to první přímá volba, protože šéf komisařů, který má velkou moc, byl vždycky ustanoven jednáním za zavřenými dveřmi. Nyní by měl být poprvé zvolen poslanci,“ upozornil Keller.
Dle jeho mínění by se tak oproti deseti posledním rokům radikálně změnila situace. Dále posluchačům připomněl, že EU má tři hlavní instituce - Evropskou radu, komisi a parlament. Posledních deset let ve všech těchto institucích měly většinu pravicové strany. Podle Kellera bylo proto absurdní, když česká pravice vykládala, že EU je něco jako RVHP a jde o postkomunistickou konstrukci.
Lídr ČSSD věří, že po zvolení sociálního demokrata šéfem Evropské komise by byla Evropa méně byrokratická a Evropská komise by nebyla tak všemocná jako doposud, protože by větší váha připadla Evropskému parlamentu. „Existuje program evropských sociálních demokratů, kde je tucet opatření, která budou prosazovat v případě, že se stanou nejsilnější frakcí. Jedním z nich je zavedení daně na spekulativní finanční operace. Zároveň je ale třeba zabránit bankéřům, aby tuto tíhu zdanění nepřenesli na drobné střadatele a nevinné slušné podnikatele. Je to problém jako hrom, který je identifikovatelný a řešitelný,“ odpověděl Keller na otázku, co by udělal pro zlepšení situace v EU.
Anglie si nepřeje silnou Evropu
„Česká televize má krédo, že se raději mýlí s Američany, než aby měla pravdu s Ruskem. Dobře víme, jaké síly se dostaly k moci na Ukrajině. Náš jinak inteligentní ministr zahraničních věcí pan Zaorálek ale tyto síly podporuje. Jaký je na to váš názor?“ zeptal se muž z davu. „Tato situace je nešťastná pro Ukrajinu, Evropu i pro Rusko. Zrovna nedávno jsem četl rozhovor s jedním německým politikem z CDU/CSU. Otevřeně v něm řekl, že o připojení Ukrajiny k Evropě usilují ti, kdo si nepřejí sjednocenou Evropu a chtějí ji rozbít. Tyto snahy jsou dle onoho politika ze strany Anglie. Argumentoval tím, že má Evropa mnoho vnitřních problémů, které nedokáže zatím řešit. Pokud by se k EU připojila Ukrajina, tak je zaručené, že se Evropa integrovat nebude, protože bude tak heterogenní, že se z ní stane jenom zóna volného obchodu. A právě to by vyhovovalo Angličanům. Není možné sjednotit země, které jsou na tak odlišné úrovni,“ upozornil Keller, který již několikrát dal najevo, že má na ukrajinský problém jiný názor než je ten, který razí Lidový dům jako stranickou linii ČSSD.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Filip Ferbie