Prý poteče krev. Toto nám řekli Babiš, Bělobrádek, Filip, kníže či Okamura. A takhle se předvedl Stropnický…

09.02.2016 4:42 | Zprávy

ANKETA Exministr zahraničí USA Henry Kissinger v časopise The National Interest napsal, že v blížícím se multipolárním řádu by Rusko mělo být vnímáno jako základní prvek jakékoli globální rovnováhy, nikoli primárně jako hrozba pro USA.

Prý poteče krev. Toto nám řekli Babiš, Bělobrádek, Filip, kníže či Okamura. A takhle se předvedl Stropnický…
Foto: pixabay.com
Popisek: USA- ilustrační foto

Kissinger preferuje dialog a vzájemný respekt před konfliktem. Současné hrozby vyžadují spolupráci mezi USA, Ruskem a dalšími mocnostmi – to je i případ Sýrie. Ukrajina má být dle něj zakotvena ve struktuře evropské a mezinárodní bezpečnosti tak, aby sloužila jako most mezi Ruskem a Západem, nikoli jako předsunutá hlídka na obou stranách.

„Zejména v blížícím se multipolárním světě má být Rusko bráno jako podstatný prvek jakékoli nové rovnováhy, a ne primárně jako ohrožení pro USA,“ napsal Kissinger.

„Současné problémy často vznikají v důsledku rozpadu funkčních státních celků. Počet území, která se vymkla vládní kontrole, se neustále zvyšuje. Takové šíření mocenského vakua nemůže vyřešit jeden stát, ať by byl jakkoli silný a mocný. V úvahu tak připadá pouze mezinárodní spolupráce mezi Ruskem, Spojenými státy a dalšími významnými světovými mocnostmi,“ upozornil Kissinger.

„Ukrajina musí být součástí evropské i mezinárodní bezpečnostní struktury takovým způsobem, aby vytvářela jakýsi spojovací most mezi Ruskem a Západem. Nesmí však být předsunutou hlídkou ani jedné strany. A pokud se jedná o Sýrii, tak je zřejmé, že místní a regionální frakce nemohou při hledání řešení jednat na vlastní pěst. Tím může být pouze kompatibilní americko-ruské úsilí ve spolupráci s dalšími klíčovými mocnostmi. V důsledku těchto kroků potom lze vytvořit model pro mírové řešení na Blízkém východě a možná i v jiných částech světa,“ je přesvědčen Kissinger.

„Aby však bylo tohoto kýženého cíle dosaženo, musí být na obou stranách viditelný respekt k životním hodnotám a zájmům strany druhé,“ říká známý teoretik i praktik mezinárodních vztahů.

Kissinger prokazuje více realismu než většina současných amerických i evropských politiků

ParlamentníListy.cz se dotázaly politiků, co myslí o těchto názorech Henryho Kissingera. Velká většina politiků s uvedenými názory Kissingera souhlasí.

„Souhlasím s tímto názorem,“ reagoval stručně, ale jasně na dotaz ParlamentníchListů.cz předseda hnutí ANO, první vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Lukáš Petřík

Ing. Petr Beitl byl položen dotaz

Rusko

Nejsem Rusofil, ale proč jediní občané Ruska, by se měli podle vás vzdát občanství, pokud chtějí získat to české? Třeba já bych byl pro, aby každý, kdo chce mít české se musel vzdát svého původního občanství. Proč tato vláda navrhla toto jen u Rusů? A platí pořád, že migranty z Ruska ČR nepřijímá? N...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Šíří se petice proti Vítu Rakušanovi a jeho hnutí STAN

9:52 Šíří se petice proti Vítu Rakušanovi a jeho hnutí STAN

„Přestaňte zneužívat název ‚Starostové‘. Taková výzva míří za hnutím STAN a jeho předsedou Vítem Rak…