Byty RPG musí být odprodány nájemníkům dle privatizační smlouvy
Na otázku redaktora, zda cítí osobní odpovědnost kvůli tomu, že v době, kdy byl ministrem financí, prodávala vláda sociální demokracie menšinový podíl v OKD za 4,1 miliard korun, přičemž jen hodnota bytů, které takto získal Zdeněk Bakala, je vyšší než tato částka, Sobotka odpověděl: „Byty vložil do OKD Vladimír Dlouhý na začátku devadesátých let. Pak došlo k divoké privatizaci a vláda přišla o většinový podíl v OKD. Tohle všechno se odehrálo ještě před tím, než sociální demokracie poprvé vyhrála volby v roce 1998. Příběh souvisí s nešťastnou privatizací dolů kupónovou a posléze divokou metodou. Já jsem rád, že se mi podařilo do privatizační smlouvy, když jsme prodávali menšinový podíl, dát ustanovení, které poprvé vůbec řešilo otázku nájemníků bytů OKD. Do toho roku 2004 se o nájemníky bytů OKD nikdo nestaral, žádná vláda se tím nezabývala. My jsme byli první, kdo umožnil zakotvit předkupní právo. Ty byty není možné prodat nikomu jinému než nájemníkům a teď jde o to, aby stát vyvíjel tlak na vlastníky bytů RPG, aby umožnili postupný odprodej bytů nájemníkům za podmínek, které byly definovány v privatizační smlouvě.“
Prezidentské pravomoci se musí omezit
Sobotka očekává, že po volbách, pokud jejich výsledek umožní ČSSD sestavení vlády, bude jednat s prezidentem republiky. A jak by postupoval, pokud by Zeman trval na tom, že chce pověřit někoho jiného ze sociální demokracie než Sobotku? „Pokud sociální demokracie volby vyhraje a budeme mít partnery pro sestavení vlády nebo pro podporu jednobarevné menšinové vlády, nevidím žádný důvod, proč by prezident republiky neměl pověřit předsedu ČSSD sestavením vlády. A pak už to bude rozhodnutí sociální demokracie, jak v té věci bude postupovat.“
Sobotka zároveň uvedl, že sociální demokracie bude trvat na určitém omezení prezidentských pravomocí. „Pokud jde o zpřesnění postavení ústavních institucí v zájmu udržení parlamentního charakteru vlády, je to jeden ze závazků, které má sociální demokracie ve volebním programu. Předpokládám, že pro něj budeme hledat podporu napříč politickým spektrem, abychom získali ústavní většinu jak na půdě sněmovny, tak na půdě Senátu. Jde o to, abychom do budoucna vyloučili možná prodlení při jmenování vlády mezi jednotlivými pokusy. Nebo abychom upravili systém jmenování členů bankovní rady tak, aby ty návrhy, stejně jako u ústavních soudců, schvaloval Senát. To jsou změny, které sociální demokracie vidí jako důležité.“

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vam