Ruská federace se drží vůdcovství Vladimira Putina, který bude zase prezidentem. Tuzemské vztahy k ruskému medvědu se pak už léta zlepšují. Před tím varuje Strana zelených a žádá o zvýšení tlaku Evropské unie na demokratizaci Putinova režimu a dodržování lidských práv v Rusku. Ve svém aktuálním prohlášení si zelení stěžují, že vláda sice slovy podporuje demokratizaci v Rusku, ale dle skutků jí jde pouze o obchod. Zajímavé v tomto ohledu je, že Rusko i Čína mají mezi českými poslanci nespočet příznivců. Alespoň bráno podle počtu jejich přátel v meziparlamentních skupinách. Mají jich dvakrát víc než třeba USA.
Většina umí azbuku, do Ruska se jezdili zbavovat mindráků
„Většina našich politiků se ve škole učila ruštinu a škrábala azbukou. Když v životopisech uvádějí jazykové znalosti, píší angličtinu a ruštinu. Angličtina se nosí a ruštinu si myslí, a la prezident Klaus, že umějí. Ještě dnes cítí řada z nich k Sovětskému svazu nostalgii, protože se tam Češi jezdili zbavovat mindráků. V Rusku to totiž bylo ještě zbědovanější než u nás. Nicméně politici tamní poměry neznají. Mluví o Rusku, ale zapomínají na federaci,“ glosuje situaci pro ParlamentníListy.cz politolog Zdeněk Zbořil s tím, že po roce 1989 u nás došlo ke stejné transformaci politických i ekonomických institucí jako v Rusku. Kontakty se proto snadno - i na politické úrovni - navazují.
Jeden z mála pravicových poslanců ve skupině přátel Ruska je Petr Skokan ze strany Věci veřejné, dříve člen ODS. Slova o tom, že většina poslanců rusky umí, jen potvrzuje. „Umím velmi dobře rusky, znám jejich mentalitu a mám s nimi bohaté zkušenosti. Jde o obrovský hospodářský prostor, který by bylo radno více využívat a chopit se možností, které se tam naskýtají. Jde o čirý pragmatismus, ne o politiku,“ prohlásil pro redakci Skokan.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jan Rychetský