„Toto setkání studentů je samozřejmě legitimní. Mají na to právo a ať si to klidně slaví,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz poslanec Jiří Valenta (KSČM) a pokračuje: „Jen si myslím, zda to není vyvolávané nějakým pravicovým proudem. Právě proto je tam Marek Ženíšek a Zemanovi odpůrci. Místo, aby se připomínala pieta roku 1939 a 1989, tak to má odlišný význam od toho, co deklarují, že tam jdou slavit. Připadá mi, že to je takové truc-setkání proti prezidentu Zemanovi, kterého tito lidé nevolili a volili samozřejmě Karla Schwarzenberga, a proto jsou tam také zástupci topky a ti tam přilévají olej do ohně. Myslím si, že nebýt médií, tak by je nikdo ani neregistroval. Jak jsem řekl na začátku, ať si studenti vzpomínají, to je v pořádku, ale ať to nemá jiné politické konotace a akcenty než pouze to, k čemu ten svátek je určen. Mělo by to být v mantinelech toho, co se odehrálo v historii a na co vzpomínáme. Ale aby se tomu podprahově dával jiný význam, to není úplně šťastné, kdyý ta situace s uprchlíky je tak vyhrocená.“
Poslanec Valenta dále uvádí, že nerozumí tomu, proč tam byli zástupci muslimské náboženské obce a jakou to má mít souvislost, čímž narážel na informaci, kterou na svém facebookovém profilu zveřejnil bývalý člen KDU-ČSL David Macek pár hodin před začátkem akce na Albertově, že se jí bude účastnit společně s předsedou Unie muslimských obcí ČR Muneebem Hassanem Alrawim, což také deklaroval společenou fotografií. „To vyloženě potvrzuje můj názor, že to má nějaký jiný, antizemanovský význam,“ uzavírá Valenta.
Rektor volající po svobodě
Slova senátora a předsedy Strany práv občanů Jana Veleby jsou obdobná: „Byla to taková prapodivná truc-akce. Má však jedno pozitivum, a to, že na rozdíl od loňského roku se tam neházela vajíčka. Nebyly tam dvojjazyčné transparenty v češtině a angličtině, které byly určeny pro zahraniční média, což vyšlo hned druhý den po světě. Proběhlo to zcela jinak, protože tam neměli svůj terč, řádně zvoleného prezidenta republiky Miloše Zemana. Zaujalo mne na tom hned několik věcí. Největší aktivista z řad rektorů, rektor Masarykovy univerzity, kde jsem měl tu čest studovat sociologii a tento pán tam ještě nebyl, tak zakončil zvoláním Ať žije svoboda! Tento člověk, který takto vyzývá ke svobodě, který nepustil Miloše Zemana, když ještě nebyl prezidentem, na besedu se studenty. Tak ta svoboda je asi nějak selektivní. Další moje poznámka je, že měli uctít 17. listopad 1939, což je Mezinárodní den studenstva a 17. listopad 1989. Dost dobře nerozumím, proč tam byly tibetské vlajky, proč tam byla ukrajinská vlajka. Zejména ale organizátoři si při přípravě této akce dali záležet, aby mediálně vysvětlili, že to nebude protest proti Miloši Zemanovi, že to nebude žádná demonstrace a cituji doslova - žádný politický aktivismus, ale že to bude uctění památky těchto dvou svátků. A je mně zvláštní, když mnoho lidí, kteří tam byli, měli na klopách symboly červených trenýrek,“ upozornil dále pro ParlamentníListy.cz senátor Veleba na souvislosti se skupinou Ztohoven a vyvěšení tohoto spodního prádla na Hradě.
„Získal jsem z ČT24 informaci, že s akcí na Albertově, kde byl přítomen i prezident, a jeho vystoupením nesouhlasí pouze 24 procent respondentů. Nevím přesně, kdo ten průzkum dělal, ale protože když to zveřejnila ČT24, což je naše neveřejnoprávní televize, která je jedna z vlajkových lodí aktivit proti prezidentovi republiky, tak to asi tak bude. To, že tam byl jejich maskot, předseda islámských náboženských obcí a předpokládám, že tam byli i další cizinci, mělo znamenat asi nějakou vstřícnost vůči uprchlíkům,“ hodnotí senátor Veleba.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Václav Fiala