ČSSD chtěla dnes dokonce na dvou dnešních mimořádných schůzích sněmovny řešit problémy vlády. Prvním bodem programu bylo čerpání evropských peněz ministerstvem školství. Program schůze k tomu ale koalice nakonec neschválila - proti bylo 81 poslanců.
Po desetiminutové přestávce předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová neumožnila, aby se konala mimořádná schůze k úřadům práce. Bod nazvaný "Informace ministra práce a sociálních věcí ke kolapsu činnosti Úřadu práce České republiky" totiž Němcová přerušila a poslanci se tak vrátili k normálně schválenému programu jednacího dne, tedy k informaci předsedy vlády o jednání ER ze dne 30. ledna. Proti postupu Němcové ovšem protestoval předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Poslanci však posléze neodhlasovali jeho námitku proti postupu Němcové. K mimořádné schůzi k úřadům práce se poslanci vrátí po skončení ústních interpelací odpoledne.
Do vlády, respektive do ministra školství Josefe Dobeše se přitom dnes od rána ve sněmovně pěkně strefoval místopředseda ČSSD a sněmovny Lubomír Zaorálek. Důvodem mu byl dopis od generálního ředitele Ředitelství pro zaměstnanost, sociální věci a inkluzi Evropské komise Áurélia Cecília.
„To je ale ortel smrti, co on vám napsal! On napsal, že ty peníze nikdy nepodepíše. Ten diplomatický jazyk je sice zdvořilý, ale jeho důsledky jsou smrtící,“ hřímal za sněmovním pultíkem Zaorálek.
„Cecílio - to není nějaký hej počkej, to je figura, o které se ví, že mu jde o věc, že to myslí velmi vážně. Dopis od něho není dopis od nějakého subalterního úředníka... Tady se skoro popíralo, že takové dopisy byly zaslány. Jenže já jsem takový dopis ještě nečetl. Co byste chtěl, aby tady bylo napsáno? ´Co k čertu, děláte v této zemi, nebo co?,“ tázal se dále velmi důrazně Zaorálek a z dopisu psaného anglicky také citoval. Cecilio totiž v dopise kromě jiného vyjadřuje podezření na podvod a zneužití peněz v souvislosti s krajskými volbami.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Olga Böhmová