Tohle je válka v ODS. Vzpoura proti Nečasově vládě kvůli akciím

18.02.2013 16:09 | Zprávy

ANKETA V ODS vznikl spor ohledně anonymních akcií. Předseda Rozpočtového výboru sněmovny Pavel Suchánek chce, aby akcionáři firem, které se neucházejí o veřejné zakázky, mohli zůstat anonymní. Suchánek v ODS rozhodně není sám.

Tohle je válka v ODS. Vzpoura proti Nečasově vládě kvůli akciím
Foto: Hans Štembera
Popisek: Výkonná rada ODS

Vládní návrh předpokládá, že firmy budou muset zapsat anonymní akcie do centrálního depozitáře nebo je uložit v listinné podobě u bank. Pokud by to neudělaly, cenné papíry na doručitele by se změnily na akcie na jméno.

„Ten, kdo se uchází o jakoukoli státní korunu, musí odhalit svou majetkovou strukturu, Ale těm, kteří se státem neobchodují, by měl být ponechán současný stav. Jde o 23 tisíc firem a myslím si, že podezírat všechny je špatně. Není to fér vůči těm, kteří také nemají rádi korupci, ale budou poškozeni, i ti, kteří korupci nedělají. A ti, kteří kradou, stejně najdou způsob, jak to obejít,“ řekl Suchánek o svém návrhu pro Týden.cz.

Populismus a podvod na voliče

Poslanec ODS, který nechtěl být jmenován, upozornil ParlamentníListy.cz na řadu úskalí vládního návrhu. Podle něho nic neřeší a může v důsledku pouze vyhnat slušné investory.

„Ať je vlastníkem, kdo chce, když nechce nic po státu. Když se přijme vládní návrh, nic se nevyřeší, pouze se to přesune o krůček dál. Někdo si zaregistruje firmu v Lichtenštejnsku a ta bude mít podíl v české firmě. Dobře, majitel bude znám. Bude to firma v cizině s anonymními akcionáři. To si fakt pomůžeme. Lze to obejít mnoha způsoby. Například opčními smlouvami: Já budu poslanec, dám opční smlouvu, že nastrčený bílý kůň mi předá de facto mou firmu za pár let, až skončím v politice a zatím budu lobbovat pro státní zakázky pro tuto firmu. A lze najít cesty, jak dostat peníze ven ještě před převedením,“ řekl ParlamentnímListům.cz poslanec.

„Je to celé plácání do vody a podvod na občany. Vezměte si, že u nás podnikat může být i bezpečnostní riziko a když například mafie zjistí, kdo je majitel firmy, může ho vydírat, že když nezaplatí výpalné, unesou mu děti a tak dále. Sice by to podle vládního návrhu nemělo být veřejně přístupné, ale jen pro státní orgány, ale víme, že jsou různí novináři, kteří si chodí do policejních spisů, jako by to byli vyšetřovatelé. Budou pak účelově vytahovat na veřejnost vlastníky, které budou chtít praštit přes prsty. Nakonec ty podnikatele vyženeme do zemí, kde jsou anonymní akcie legální a oni nebudou danit tady. Takže navíc kvůli hloupému populismu, který nic neřeší, přijdeme o příjmy do státního rozpočtu. Klaus má zase pravdu,“ dodal poslanec, který považuje návrh s ukončením anonymity firem žádajících něco od státu za rozumný.

Svatá válka proti korupci zatemňuje rozum

Ministr zemědělství a šéf středočeské ODS Petr Bendl má podobný názor jako Suchánek. Pokud firma od státu nic nechce, tak nevidí důvod pro zákaz anonymních akcií. „Pokud firma nechce zakázky od státu či nechce čerpat dotace, vyjma těch legislativou předepsaných, jako jsou například SAPS dotace v zemědělství, nevidím důvod k zákazu,“ uvedl pro ParlamentníListy.cz ministr.

I z vyjádření prvního místopředsedy poslaneckého klubu ODS Jana Bauera lze vystopovat, že není zrovna nadšen vládním návrhem.

 „V ČR vedeme svatou válku proti korupci, a proto rozum, znalosti a bohužel i odbornost jdou zcela stranou. Kdo zuřivě nebojuje proti korupci, je mediálně a politicky zničen. Proto forma převládá nad obsahem. Některá protikorupční opatření, dokonce i vládní, musejí často připravovat lidé, kteří v životě neviděli akciovou společnost nebo neprodávali ani zeleninu na farmářském trhu. Odborníci na právo se musejí buď smát, nebo plakat. Návrh Pavla Suchánka mi přijde zajímavý k diskusi,“ řekl ParlamentnímListům.cz Bauer.

Agresivní hysterie

Jasným odpůrcem rušení anonymních akcií je předseda senátorského klubu ODS Jaroslav Kubera. Podle něho je především špatný zákon o veřejných zakázkách. Podle něho jsou vlastnické struktury mnoha společností stejně tak složité, že to nepůjde ani dohledat a přibude pouze složitá a drahá administrativa.     

„Položím jednoduchou otázku. Když nebudeme mít anonymní akcie a do výběrového řízení podle našeho v uvozovkách geniálního zákona o veřejných zakázkách se přihlásí firma, která všechno naprosto legálně a v pořádku vyhraje a poté zadavatel zjistí, že se mu hrubě nelíbí majitel akciového podílu v té firmě, tak co potom ten zadavatel udělá? Zruší tendr? Pak dostane velkou pokutu od ÚOHS. Prostě je to nesmysl. Klíč není v tom, komu firma patří, ale zda je seriózní, udělá zakázku správně a levně, ale jinak je mi fakt jedno, zda Samsung patří té či oné rodině v Jižní Koreji, protože telefon je velmi dobrý,“ řekl ParlamentnímListům.cz Kubera.

„Ten svět se zbláznil. To je hysterie, která nemá obdoby a nelze zde racionálně diskutovat, protože ti vlastníci jediné pravdy každého, kdo má jiný názor, agresivně semelou a označí za nepřítele pracujícího lidu. Problém je v zákoně o veřejných zakázkách. Ti samí, co chtějí odhalovat vlastnictví, byli těmi, kteří podporovali dotace nesmyslné fotovoltaice. Kdyby nebyla fotovoltaika a dotace, nemuseli bychom nic z toho přece řešit. Jsou to populistické blafy, na které lidi slyší v mylném domnění, že se něčemu pomůže. Zakopaný pes je v zákoně o veřejných zakázkách, který je strašný. A všichni ho chtějí vylepšit, aby byl ještě strašnější. ODS se opravdu nepoučila. Ve sněmovně je 180 bodů. ODS by měla polovinu vyřadit, protože většina toho jsou úplně blbosti, bez kterých můžeme žít, a nic se nestane. To je posedlost. Zde se už nedá pracovat ani žít. Vše se musí zregulovat, evidovat,“ zlobí se Kubera.

Je to bolševismus. Pravičák to nemůže podpořit

Proti vládnímu návrhu zákona bude hlasovat poslanec Boris Šťastný. Považuje ho za jasně levičácký a populistický a věří, že žádný pravicový politik pro něj ruku nezvedne. Podpoří Suchánkův pozměňující návrh.

„Kdyby takový zákon předkládali komunisté a socialisté či populistické Věci veřejné, tak bych se nedivil, ale že ho předkládá vláda Petra Nečase, to je na pováženou. Když bude pro tento stvůrný bolševický návrh hlasovat TOP 09, také se vůbec nebudu divit, protože se nejedná o stranu pravicovou, jak pan Kalousek permanentním zvyšováním daní a buzerací podnikatelů denodenně ukazuje. Je to jen další symbol postupující vyprázdněnosti politiky ODS a pokud bude tento zákon přijat, přijdeme o další voliče. Pravičák pro vládní návrh hlasovat nemůže,“ řekl ParlamentnímListům.cz Šťastný.

Retroaktivita a návrat totality

Podle něho má věc řadu aspektů. Nebezpečná je podle něho retroaktivita, která je porušením všech právních a ústavních zvyklostí a porušení a omezení vlastnických práv, protože akcie si původně majitel pořídil za jiných podmínek. Obává se, že potom mohou hrozit soudní spory, protože společnosti budou mít s přeměnou právní formy obrovské náklady, které mohou vymáhat po státu. Podle něho by takové žaloby byly oprávněné a sám by je podpořil.

Podle Šťastného je přijatelné evidovat vlastníky u nově vydaných akcií společností, které dostávají veřejné zakázky či dotace. Akcie na doručitele ale podle něho mají i praktický význam: „Vezměte si, že můžete být zlatník a někdo zjistí, že vlastníte mnoho šperků. Unese vaši ženu či děti a bude požadovat peníze či zlato. Je jasné, že řada poctivých podnikatelů se bojí z hlediska bezpečnosti odkrýt své vlastnictví. Navíc tím budeme buzerovat slušné podnikatele. Ti ostatní si již nějakou cestu, jak to obejít, najdou. Třeba tím, že si například založí firmu s anonymním vlastnictvím v zahraničí.“     

„Vládní návrh je blbost. Návrat do totality. Nemám rád, když někdo strká nos, kam nemá. Do soukromí nikomu nic není. Pokud nemají firmy státní zakázky, tak nemá stát strkat nos do nich,“ míní senátor Zdeněk Schwarz zvolený za ODS.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Lukáš Petřík

Slavnostní účtenková loterie

Paní Schillerová, nemyslíte si, že by bylo lepší, kdyby se zabývali zaměstnanci najati na účtenkovou loterii něčím užitečnějším? Nebo že bychom mohli za účtenkovou loterii ušetřit a tyto finance raději dát či rozdělit mezi pečovatelské domy na podporu důstojného stáří? Nemyslíte si, že by taková čás...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vystoupení Pavlova Koláře v ČT dopadlo velmi špatně. Všichni to viděli

11:25 Vystoupení Pavlova Koláře v ČT dopadlo velmi špatně. Všichni to viděli

Klíčový muž současného prezidenta Petr Kolář, kterého sám Petr Pavel označil jako přítele po boku, s…