Strategii pro podzimní krajské volby už pilují strany, které jsou na hraně pro vstup do krajských zastupitelstev. Patří mezi ně i Strana Práv Občanů ZEMANOVCI, která se po zisku 4,33 procenta hlasů v parlamentních volbách bude teprve podruhé ucházet o přízeň voličů. A v některých krajích, spekuluje se o třech až čtyřech, může podle informací ParlamentníchListů.cz vytvořit společnou kandidátku i s vládními Věcmi veřejnými.
„Kandidátky v krajích jsou teprve ve fázi sestavování a rozhodovat o nich budou krajské konference. Za SPOZ můžu říct, že půjdeme do voleb společně s tou stranou, s níž najdeme společný program. Jde nám tedy o programovou shodu, personálie jsou až na druhém místě. Někde půjdeme do krajských voleb sami, někde v koalici,“ říká pro ParlamentníListy.cz Josef Baxa, místopředseda SPOZ.
Úspěch ve čtyřech krajích, největší na Vysočině
„Že bychom šli s Věcmi veřejnými do krajských voleb společně právě ve třech nebo čtyřech krajích, to potvrdit nemůžu. Ale pravdou je, že v různých krajích vyjednáváme s různými stranami. Kromě Věcí veřejných je to i KDU-ČSL a Strana zelených,“ prozrazuje pro ParlamentníListy.cz předseda SPOZ Vratislav Mynář.
V parlamentních volbách v roce 2010, které byly pro SPOZ premiérové ve volebním klání, byla strana nejúspěšnější v kraji Vysočina (6,08 procenta), kde žije čestný předseda Miloš Zeman. Přes pětiprocentní hranici se dostala ještě ve Zlínském (5,85 procenta), Ústeckém (5,42 procenta) a Pardubickém kraji (5,23 procenta).
SPOZ hodně spoléhá na sever Moravy
„Vzhledem k našemu zaměření si tentokrát největší naděje děláme na severní Moravě. Jsme středolevicovou stranou, která je vůči občanům zodpovědnější a vlídnější než strany vládní koalice, takže věříme, že právě tady se nám podaří oslovit nejvíce voličů,“ spoléhá Mynář hlavně na výsledky v Moravskoslezském kraji, kde předloni SPOZ získala 4,5 procenta hlasů.
Ale ani tam zatím není jasno, jak se Zemanovci představí. „Podle usnesení předsednictva jsou krajské organizace naprosto samostatné subjekty k tomu, aby si individuálně rozhodly, zda půjdou do voleb samostatně pod značkou SPOZ nebo s někým na společné kandidátce,“ podotýká pro ParlamentníListy.cz Mynář.
Na Ústecku se musí vyrovnat s absencí Miloše Zemana
Předseda Zemanovců si uvědomuje, že to v krajských volbách nebude mít SPOZ jako neparlamentní strana vůbec jednoduché. „Naší ambicí je dostat se do čtyř krajských zastupitelstev, ať už sami, což bychom byli pochopitelně radši, nebo na společné kandidátce,“ bral by Mynář stejný výsledek jako předloni. Uvědomuje si však, že úspěch v Ústeckém kraji byl dán kandidaturou tehdejšího předsedy Miloše Zemana, který šel do přímého souboje s dnes už bývalým předsedou ČSSD Jiřím Paroubkem.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník