Albrightová, která byla blízkou přítelkyní Václava Havla, má česko-židovské kořeny. Narodila se v rodině diplomata Josefa Korbela. Velká část její rodiny byla díky svému původu vyvražděna během druhé světové války. Válku přežila v Srbsku a to jen díky tomu, že ji tamní rodiny tajně ukrývaly. Bývá ale tvrdě kritizována právě za svoji politiku právě vůči Srbsku, kdy se ve funkci ministryně zahraničí USA podílela na bombardování, které směřovalo i na civilní cíle.
Mrtvá těhotná sedmnáctiletá dívka. I to je politika Albrightové
Když koncem minulého týdne mluvila v Senátu, člen horní komory Jaroslav Doubrava (Severočeši.cz) raději odešel. „Jedním z důvodů, proč jsem tak zareagoval, byla její politika coby ministryně zahraničí vůči Srbsku. V době agrese vůči Srbsku jsem tam mnohá místa navštívil. Stál jsem třeba jako živý štít s občany Bělehradu, navštívil jsem Novi Sad, kde jsem viděl hory mrtvých civilistů, lidí, kteří absolutně za nic nemohli. Viděl jsem tam také zabitou sedmnáctiletou dívenku v sedmém měsíci těhotenství. Byla zabita kazetovou bombou,“ vysvětluje smutně Doubrava v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz.
„To byla munice určená za zabíjení živých cílů, a jejíž použití zakazovala Ženevská konvence. To si myslím, že s humanitou nemá absolutně nic společného. Vzpomínám si na rozhovor s Jiřím Dienstbierem, který tam v té době působil jako zvláštní zmocněnec OSN a ten mi říkal, že v Kosovu sice došlo k hromadnému exodu, ale to utíkali Srbové i kosovští Albánci před americkými bombami, ne proto, že by se vzájemně vyvražďovali,“ vzpomíná na slova někdejšího českého ministra zahraničí.
Konflikt na Balkáně vyvolaly USA
Balkánský konflikt podle něho záměrně vyvolali Američané. Bylo to proto, aby ten stát rozbili, protože představoval nebezpečí pro záměry Amerikánů v té oblasti. Myslím si, že to potvrzuje i fakt, že v Kosovu je obrovská americká základna, dokonce největší mimo území USA, což byl i důvod, proč se tam potřebovali dostat,“ míní senátor.
„Když jí celý sál v Senátu tleskal ve stoje, litoval jsem toho, že tam už nemohl být Jirka Dienstbier, budiž mu země lehká. Věřím tomu, že on se svoji vrozenou taktností by jim přece jenom dal najevo, co si o tom myslí. Nemyslím si, že si Albrightová takové ovace zasloužila,“ soudí Jaroslav Doubrava z hnutí Severočeši.cz.
Humanitární vraždění jadernými zbraněmi?
Exministryně Albrightová bývá občas svými kritiky poněkud drsně titulována jako balkánská řeznice. Je možné se s takovou přezdívkou ztotožnit? „Když vezmu v potaz zkušenosti z mé cesty po Srbsku, tak se s tím musím ztotožnit, protože rozbíjet byty, sestřelovat autobusy a zabíjet nevinné, není v pořádku. Já jsem tam viděl hromady spálených mrtvých těl. Koneckonců jsem byl první, kdo přivezl zprávu o tom, že v Novim Sadu byla použita jaderná zbraň, neboť ochuzený uran je pořád uran. Co jiného si o té dámě může člověk myslet,“ říká jednoznačně senátor.
Srbové jí zachránili život, ona jim za odměnu poslala bombardéry
Přesto všechno je v naší zemi Albrightová poměrně uznávanou osobností, čemuž odpovídalo právě i její přijetí v Senátu. Jak si to vysvětlit? „To je havlovina. Vždyť to byl Havel, kdo ji sem přitáhl a byl to on, kdo ji tady takřka glorifikoval. Navíc to byli právě Srbové, kteří Albrightové za druhé světové války zachránili život, když ji coby dítě židovského původu po dobu války ukrývali. A ona se jim odvděčí tímhle způsobem,“ nechápe její činy senátor Doubrava.
„Navíc díky tomu, že tu byla tak oslavovaná, tak se vlastně Američané dostávali a ovlivňovali politické dění v naší zemi. To podle mě není ta nejšťastnější cesta, kterou bychom se měli dát. Ostatně to ukazuje i současná ekonomická situace,“ poznamenal v reakci pro server ParlamentníchListů.cz.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radim Panenka