Exsoudkyně a kandidátka Wagnerová o hrozbě revoluce i Lence Bradáčové

12.10.2012 9:34 | Zprávy

ROZHOVOR Reformy, škrty, úspory, krácení sociálních dávek, zvyšování nepřímých daní, to vše jsou věci, kvůli nimž čelí vláda neustálé kritice jak opozice, tak i občanů. Jaký je současný vývojový trend této země a jakou roli v korekci vlády a pravicové sněmovny může sehrát Senát? Na to se ParlamentníListy.cz zeptaly bývalé ústavní soudkyně Elišky Wagnerové, která nyní kandiduje za Brno-město do Senátu.

Exsoudkyně a kandidátka Wagnerová o hrozbě revoluce i Lence Bradáčové
Foto: repro ČT
Popisek: Bývalá ústavní soudkyně Eliška Wagnerová

Jak byste zhodnotila dvouletou činnost vlády Petra Nečase?

Není tajemstvím, že patřím k výrazným kritikům vládních reforem. Ono to začalo už za vlády Mirka Topolánka, a teď to vlastně pokračuje. Nakonec, vždyť i někteří lidé jsou totožní. V té předchozí vládě seděl jak pan Nečas, tak i pan Kalousek. Jsou takoví „kontinuální“, dalo by se říct.

Reformy považuji skutečně za asociální, naprosto necitlivé. Já sice chápu, že se musí šetřit, s tím jsem srozuměna, ale šetřit na těch nejbezbrannějších, zejména na handicapovaných, invalidních osobách, na jejich dávkách, šetřit na starých lidech, na důchodcích, kterým zkrátili valorizaci, tak to si myslím, že je skutečně šetření na nesprávném místě.

Další oblastí je zdravotnictví, kde se zavedla ona „placená bezplatná“ péče. Dočetla jsem se, že při náhradě oční čočky ty nejlevnější budou také nejméně kvalitní, navíc nejsou pro každého vhodné. Vždyť se vracíme minimálně o 15 let zpátky!

To všechno jsou věci, které na místě prostě nejsou. Pravda, dostávám občas vynadáno, že zároveň neříkám, odkud ty peníze brát. Není to pravda, říkám. Je to prosté. Kdyby se důsledně potírala korupce, nebo kdyby se alespoň výrazně omezila, přišla by si státní pokladna na více než 100 miliard korun ročně. To je částka, která by po mém soudu stačila na to, aby se žádné škrty dělat nemusely.

Říká se, že ve stínové ekonomice se skrývá až třetina státního rozpočtu…

Vždyť říkám, kdyby se náprava ubírala tímto směrem, žádné restriktivní kroky by nebylo třeba podnikat. Uvedu vám příklad – hazard. Pro mne je to bolavé téma, protože Brno je Las Vegas České republiky. Je zde největší koncentrace heren. A já se ptám, proč je hazard zdaňován pouze 20 procenty, když je jasné, že jeho škodlivé účinky jsou srovnatelné s účinky alkoholu nebo drog. A důsledky, léčba jsou ale opět hrazeny ze státní pokladny.

Tyto, tak říkajíc „komodity“, jsou srovnatelně nebezpečné. Tak proč není hazard zdaňovaný jako alkohol, až 80 procenty? Ten hazard by měl být zdaňován stejně. A tím by připluly další peníze do pokladny. Jenomže, a mluví se o tom i ve zprávě Bezpečnostní informační služby (BIS), že ta úprava hazardu byla prolobbovaná a podplacená. Takže tam také odtekly, předpokládám, velké balíky peněz, místo toho aby z vyšších daní do rozpočtu natekly.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radmila Zemanová-Kopecká

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Jsou ze mě nervózní.“ Šlachta si v Senátu vybral klub a řekl, co zažil po zvolení

7:09 „Jsou ze mě nervózní.“ Šlachta si v Senátu vybral klub a řekl, co zažil po zvolení

Nově zvolený senátor Robert Šlachta v horní komoře českého parlamentu vstoupil do senátorského klubu…