Soudy by společnosti podle nového zákony mohly pokutovat, zabavit jim majetek a v krajním případě je i zrušit. Změny by měly platit od příštího roku.
Předsedkyně senátorů za TOP 09 a Starostové Soňa Paukrtová připomněla, že jsme jedna z mála evropských zemí, kde firmy dosud nebyly trestně odpovědné.
„Návrh zákona se očekával velmi dlouhou dobu. Myslím si, že jsme jedna z posledních zemí, která přijímá trestní odpovědnost právnických osob. Moc se o tom nemluví, ale týká se to například i měst. Už dávno měl tenhle zákon být," zdůraznila Paukrtová.
Návrh zákona, který patří k evropským standardům, přineslo ministerstvo spravedlnosti v čele s Jiří Pospíšilem. Poslanecká sněmovna zákon schválila před měsícem.
Vláda tuto průlomovou změnu trestního práva, která má přispět k boji proti organizovanému zločinu a korupci, zdůvodnila českými závazky vůči EU nebo Organizaci pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD).
Firmy budou moci být podle zákona stíhány pro téměř osm desítek trestných činů. "Proviní se, jestliže trestný čin spáchá její manažer, zaměstnanec nebo jednatel, pokud by tím firma získala prospěch," upozornil ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS). Firma nebo organizace má být odpovědná i tehdy, když se konkrétní viník nenajde.
Tresty i za provozování nepoctivých sázek a padělání peněz
Firmy by mohly být od příštího roku trestány například za legalizaci výnosů z trestné činnosti, provozování nepoctivých her a sázek, padělání peněz, krácení daní nebo neoprávněné držení jaderného materiálu. Vláda do výčtu zařadila i kuplířství sexuální nátlak, pohlavní zneužití a dětskou pornografii. Firma či společnost by v těchto případech nebyla trestána za "výkon samotného aktu", ale za případnou organizaci, uvedl Pospíšil.
Firmy by podle ministra měly být trestány hlavně majetkovou sankcí, případně zákazem činnosti nebo zákazem přijímání dotací. Trest zrušení firmy by měl být použit v případech, pokud by její činnost spočívala hlavně v páchání trestné činnosti. Soud bude moci firmě v rámci trestu také zakázat, aby se podílela na veřejné zakázce nebo aby se o ni ucházela.
Horní hranice takového zákazu bude až 20 let. Padnout může na firmu, která spáchala trestný čin, když se ucházela o zakázku nebo se na ní podílela. Peněžitý trest má mít formu denní sazby ve výši 1000 až dvou milionů korun.
Více čtěte:
- Poslanci řekli ano zákonu o trestní odpovědnosti právnických osob
- Vláda schválila změnu důchodů i trestní odpovědnost firem
- Penze mohou být vyšší než platy, slibuje ekonom. Drábkovu reformu ale kritizuje
- Výzkum: Důchodový systém je neudržitelný, ale reforma je neprosaditelná
- Rok 2011 bude rokem reforem. Klíčová bude ta penzijní
- NERV se sejde a projedná reformu důchodů
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: olb