Generální inspekce bezpečnostních sborů zatím nevznikne. Senát normu vrací do sněmovny

06.10.2011 10:15 | Zprávy

Senátoři vrátili poslancům normu, díky níž má vzniknout Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Vznik GIBS má vést k efektivnějšímu boji s korupcí v bezpečnostních sborech a k nezávislému a účinnému stíhání trestných činů příslušníků a zaměstnanců policie, celní správy, vězeňské služby i samotné inspekce. Šéfa GIBS má jmenovat premiér nebo prezident.

Generální inspekce bezpečnostních sborů zatím nevznikne. Senát normu vrací do sněmovny
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Čunek

Vláda vznik Generální inspekce bezpečnostních sborů posvětila koncem letošního června a poslanci k normě řekli ano v září. Premiér Petr Nečas k inspekci řekl, že inspekce má vést k efektivnějšímu boji s korupcí v bezpečnostních sborech a k účinnému stíhání trestných činů příslušníků a zaměstnanců policie, celní správy, vězeňské služby i samotné inspekce.

„Ze stávajících vnitřních inspekcí bude vytvořen jeden nezávislý celek, který bude mít možnost vyšetřovat trestné činy příslušníků těchto bezpečnostních sborů," vysvětlil k tomu tehdy Nečas s tím, že zákon o GIBS, který je součástí protikorupčních snah kabinetu, vláda přijala jednomyslně.

Zákon přišel do horní parlamentní komory představit ministr vnitra Jan Kubice. Za normu ale mezi zákonodárci lobboval především Kubicův předcůdce - Radek John. Podle něj je vznik GIBS součástí protikorupční strategie Věcí veřejných. Ostatně byl to John, kdo tento zákon  prosadil ve i vládě.

„Schválení vzniku GIBS vítám, protože vedle faktu emancipace generální inspekce a tím posílení protikorupčního boje v této oblasti, jsou součástí nového návrhu dvě zásadní rozhodnutí. Rozšíření testů spolehlivosti a zavedení možnosti nahlédnutí do daňového řízení specializovaným policejním útvarem určeným Policejním presidentem. Obojí pomáhá účinnému boji s korupci a závažnou kriminalitou," řekl před časem k inspekci John.

Vladimír Dryml z ČSSD  dnes v Senátu připomněl, že jde vskutku o velmi významný zákon, "i když se to nezdá". "Jde konečně o jeden z významných bojů proti korupci," řekl Dryml a připomněl Bardychův gang a věci, které se nyní kolem tzv. Toflova gangu dějí v Brně.  Upozornil však, že zřízení inspekce bude stát 140 milionů korun.

Bezpartijní senátor Jaroslav Sykáček pak za debatním pultíkem varoval, že při neustálém snižování počtu policistů nebude nakonec už koho kontrolovat. Zmínil pak problémy, které policii v nynější době zmítají - málo peněz, nedostatek pohonných hmot pro policii atd.  "Nechceme, aby se nám snižoval stav policistů, ale aby tady byla dobrá vymahatelnost práva," upozornil.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: olb

Mgr. Jan Farský byl položen dotaz

Myslíte, že toho je Evropa schopná?

Vy tvrdíte toto: Evropa se musí o sebe postarat sama, musí ukázat sílu, musí být jednotná, obranyschopná a maximálně soběstačná. Souhlasím s Vámi, ale fakt myslíte, že může EU těchto cílů dosáhnout? Protože jestli ano, pak si kladu otázku, proč už to neučinila dávno? A ještě by mě zajímalo, jakou sí...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Pendrekový zákon“ narazil. Senátoři podávají ústavní stížnost. I někteří vládní

15:40 „Pendrekový zákon“ narazil. Senátoři podávají ústavní stížnost. I někteří vládní

Vládní „pendrekový“ paragraf o činnosti pro cizí moc, který už podepsal prezident Pavel, bude čelit …