Způsob, jakým byl odstaven z vlády ministr Jiří Pospíšil (ODS), ji šokoval, stejně jako rychlost podpisu prezidenta na odvolací listině. O svá stanoviska se podělila s ParlamentnímiListy.cz.
Na rozdíl od některých politiků si Eliška Wagnerová nemyslí, že by byla v tuto chvíli ohrožena sama podstata právního státu, a rozhodně by to tak neformulovala. „Víte, to co se v poslední době děje, vezmeme-li třeba žádosti o vydání poslanců, to bych naopak řekla, že je pokus o nápravu stavu, který zde hodně dlouho přetrvával. Spíš bych v tomto případě řekla, i když to není zcela přesné, že zde jde o pokus restaurace právního státu,“ říká bývalá ústavní soudkyně.
Nezaleknou-li se policie a zastupitelství politického bubákování, je to jen dobře
Také ona vnímá, že se premiéru Petru Nečasovi a některým dalším politikům tyto pokusy o nápravu velmi nezamlouvají. „Je přece jasné, že se jim to nelíbí, ale musejí si uvědomit, že jsou jen součástí soukolí. Zaplať pánbůh, ty ostatní státní instituce konají, jak jim ukládá právní řád,“ říká Wagnerová. Je přesvědčena, že právě v tom spočívá podstata celé věci. „Hovoříme-li o trestní činnosti, pak budou-li policie a státní zastupitelství konat, a nezaleknou se nějakého bu-bu-bu, je to v pořádku a je to velmi dobře,“ chválí postoj policie a státního zastupitelství Wagnerová.
„Samozřejmě, že vyjadřování, která jsme měli v poslední době možnost z úst některýcvh politiků slyšet, například na adresu policie, by pochopitelně zaznívat neměla, to je špatně,“ kritizuje Wagnerová pro ParlamentníListy.cz. Stejně špatně, i když by nešlo o přímé ovlivňování, je podle ní už samotný fakt, že něco osobně a přímo řekne policistovi premiér, ex-premiér, ministr vlády.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radmila Zemanová-Kopecká