Levicoví senátoři vyzvali vládu k ústupu od výjimky z listiny EU

06.10.2011 16:34

Sociální demokraté dnes v usnesení Senátu prosadili, aby vláda neprosazovala českou výjimku z Listiny základních práv EU. Výjimku si vyžádal prezident Václav Klaus před podpisem lisabonské smlouvy. Senát v usnesení také označil za nepřijatelné, aby případně dojednaná výjimka byla schvalována v rámci smlouvy o přistoupení Chorvatska k EU. Usnesení přijali senátoři proto, že souhlas s touto výjimkou z lisabonské smlouvy chce ČR prosadit na program jednání Evropské rady, konané 17. října 2011 v Bruselu.

Levicoví senátoři vyzvali vládu k ústupu od výjimky z listiny EU
Foto: Hans Štembera
Popisek: Senát Parlamentu České republiky

Výzva horní parlamentní komory není pro kabinet závazná. Za deklaratorní označila ustanovení i šéfka senátní ústavní komise Jiřina Rippelová (ČSSD).  Podle místopředsedkyně Senátu Aleny Gajdůškové (ČSSD) byla výjimka přislíbena za ústavně sporných okolností a snížila by standard ochrany základních práv českých občanů. 
    

Sociální a občanští demokraté se o výjimce přeli přes tři hodiny. Důvodem bylo nadcházející jednání Evropské rady a zasedání hlav států a vlád eurozóny, které se má uskutečnit v Bruselu 17. října. Vláda pak kvůli tomu předložila do Senátu dokument Informace vlády České republiky o pozicích vlády na jednání Evropské Rady konané ve dnech 17. a 18. října 2011. Jde o to, že představitelé EU se v Bruselu kromě jiných bodů budou radit i o tom, jak budou postupovat v případě hrozící krize eurozóny poté, co krachují rozpočty některých států EU. Dluhovou krizi není schopno zmenšit zvláště Řecko.

Vláda v dokumentu o Klausově výjimce neinformovala

Jenže vláda požádala kvůli jednání následující Evropské rady o zařazení bodu uplatnění tzv. Klausovy výjimky z lisabonské smlouvy. "Přiznávám, že jsem nezachytila v předkládací zprávě pana ministra, že by nás vláda o tomto bodu - uplatnění tzv. Klausovy výjimky - informovala. Nicméně myslím si, že my se tím zabývat musíme," podotkla k tomu za debatním pultíkem v Senátu místopředsedkyně horní komory  Alena Gajdůšková. Právě ale kvůli Klausově výjimce se senátoři zasekli a o bodu pak debatovali před tři hodiny.

K samotné výjimce pak napířklad předseda senátního evropského výboru Luděk Sefzig (ODS) řekl, že nesouhlasí s tím, že by výjimkou byla práva českých občanů nějak snížena, neboť jsou zaručena podle české listiny. Sefzig, jenž neúspěšně navrhoval jednání o výjimce přerušit, také nesouhlasil s tvrzení sociálních demokratů, že výjimka byla dohodnuta za sporných okolností. Poukázal na to, že mezinárodní smlouvy vyjednává s vládou prezident.

Podle Jiřího Dienstbiera (ČSSD) ale byl Klausův postup vydíráním, když sněmovna i Senát lisabonskou smlouvu ústavní většinou schválily. Soudí, že bude blamáž, když vláda dohodne výjimku, která nakonec nebude v Česku ratifikována.

K přijetí výjimky se členské státy EU zavázaly na žádost Klause, který si v roce 2009 vymínil její přijetí před svým podpisem pod lisabonskou smlouvu. Má údajně zaručit ochranu před případnými nároky sudetských Němců na majetek v ČR. Podle mnohých právníků jsou tyto obavy ale liché a kritici poukazují na to, že i když výjimka neplatí, sudetští Němci o svůj bývalý majetek v Česku nežádají. Podobnou výjimku si vyjednaly i Polsko a Velká Británie.

Oba dva dokumenty vztahující se k pozici vlády na jednání Evropské Rady nakonec senátoři přijali.

Čtěte také:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: olb

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

To je psycho, tohle... Němcová odešla z místnosti. Ostatní hlasovali pro

14:30 To je psycho, tohle... Němcová odešla z místnosti. Ostatní hlasovali pro

Členové ústavněprávního výboru Senátu dali zelenou petici 15 tisíc zemědělců. Ti chtějí zrušit Fialo…