Například podle senátora Jiřího Dienstbiera (ČSSD) jednání jeho rady nejsou veřejná - jak dříve požadoval příslušný senátní výbor - a rada dokonce rozhodla, že se z nich nebudou pořizovat ani zvukové záznamy a to ani z pořádaných seminářů „To nesvědčí o transparentnosti ústavu," podotkl Dienstbier.
Kromě kritiky absence zvukových záznamů se Dienstbier podivoval i nad tím, že nebyly zveřejněny elektronické databáze archiválií a naskenovaných materiálů. S názory Dienstbiera ale nesouhlasil Tomáš Grulich z ODS, podle kterého Dienstbier zřejmě materiály nečetl, v ústavu se nebyl podívat a informace z podnětu si vykládá nesprávně.
Senát nakonec zprávu vzal "na vědomí". Předsedky rady ÚSTR Naděžda Kavalírová uvedla, že rada se bude podněty zabývat a pokud uzná za vhodné, odpoví na ně. Kavalírová žádala o písemné připomínky. „Pokud rada usoudí, že je třeba odpovědět, písemně se vyjádří," podotkla.
Loňský rok v ústavu označila Kavalírová v úvodní řeči za složitý a dramatický, v jeho čele se vystřídali čtyři ředitelé. Předsedkyně rady věří, že volbou Daniela Hermana se ústav vydal správným směrem.
Čtěte také:
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: olb