Proti nadbytečnosti tohoto navrhovaného zákona a jeho protiústavnosti se vyjadřovala nejen opozice, ale i spolustraníci předkladatelky Ivany Řápkové (ODS).
„Nevyrábějme novou administrativu, ale naučme se vymáhat přiměřené pokuty,“ říká senátor Jaroslav Kubera (ODS). Pracovní komise napříč spektrem by pak měla zajistit průchodnost následného předložení přestupkového zákona.
„Odpůrci mluvili především o protiústavnosti navrhované novely. Že se jedná o příliš tvrdou normu a že odporuje listině základních práv a svobod, protože se jedná o omezení volného pohybu. Nejedná se ale o trvalé omezení pobytu, je to za opakované přestupky, a navíc, se to týká jen jedné obce, nebo dokonce její části,“ připomíná Řápková. Stejná listina navíc podle ní uvádí, že to lze omezit zákonem, je –li to nevyhnutelné. „A v tomto případě jako předkladatelé tvrdíme, že to nevyhnutelné je, v zájmu udržení veřejného pořádku,“ tvrdí Řápková.
Zkusíme se domluvit v pracovní komisi na nové norm , říká Řápková
Vzhledem k tomu, že někteří senátoři již v průběhu projednávání říkali, že se obrátí na ústavní soud, bylo třeba podle Řápkové hledat jiné řešení. „Navrhla jsem proto vytvoření týmu – možná pracovní skupiny – která by připravila podobnou zákonnou normu tak, aby se zajistila její průchodnost oběma komorami,“ řekla pro Prlamentnilisty.cz Ivana Řápková.
Když chcete něco pohřbít, vytvořte komisi nebo pracovní skupinu, tvrdí Kubera
„Činnosti v pracovní skupině se beze všeho zúčastním, ale znáte to. V Čechách, když chcete něco pohřbít, tak k tomu vytvořte komisi, nebo ještě lépe pracovní skupinu. To pak máte jistotu, že to dokonale usne,“ tvrdí senátor Jaroslav Kubera (ODS).
Podle něj existují podstatně čistší řešení, aniž by se kvůli tomu musel vytvářet nějaký aparát. „Prosím vás, jak budou policajti zjišťovat, jestli má někdo tam a tam zákaz pobytu,“ směje se Kubera. „To budou mít 400 fotek a prohlížet je pokaždé při prvním podezření?“
Máme vysoké pokuty, ale vybírat je neumíme. Chceš služby od obce? Zaplať nejprve pokuty, platí ve světě.
Kubera je přesvědčen, že existují ve světě i v EU podstatně elegantnější řešení. „My máme nesmyslně vysoké pokuty, ale neumíme je vybírat,“ zlobí se Kubera. „Vždyť máme nejvyšší pokuty v EU“. Podle něj by bylo rozumnější pokuty zmírnit, ale zato se je naučit dobře vymáhat.
„Většina těch lidí má nějaké dávky, nebo něco od úřadu potřebují. No tak nejprve zaplať pokuty, a pak můžeš dostávat nějaké dávky“, říká senátor. Také služby, které poskytuje veřejná správa, by mohly být navázané na řádné placení pokut.
„A to není nic protiústavního, protože to funguje, a to velmi úspěšně v řadě zemí EU,“ tvrdí Kubera. “ Připomněl, že v zahraničí také občan nedostane stavební povolení, či jiná povolení, když nemá vše řádně uhrazeno. „Nevím, proč by to nemohlo fungovat i zde,“ zlobí se senátor.
Připomíná, že takový krok by rozhodně neporušil žádná lidská práva. Problém je ale podle něj možná i v tom, že se Listina týká pouze práv. „Ta práva znají všichni, jenom o povinnostech nějak nikdo nechce slyšet,“ říká senátor.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radmila Zemanová-Kopecká