Pokuta za přechod k jinému mobilnímu operátorovi klesne podle novely z 20 procent na pět procent z ceny, která jim ještě zbývá do data, kdy smlouva skončí. V případě ukončování smlouvy na dobu určitou by lidé po třech měsících jejího trvání nehradili nic. Doba pro převedení čísla při změně mobilního operátora se zkrátí z deseti dnů zpravidla na dva pracovní dny. Zákazník by při přechodu ke konkurenci také nemusel kontaktovat svého dosavadního operátora.
Operátoři se změnou podle svých vyjádření počítali. „T-Mobile v nových tarifech nabízí už bezúvazkovou variantu kontraktu, takže novelou se pro nás nic nemění,“ řekla ČTK již dříve mluvčí Martina Kemrová. Vodafone podle mluvčího Marka Steigera podporoval rychlou přenositelnost čísel už v době jejího zavedení v roce 2006. „Stejně tak Vodafone vždy podporoval jednoduchou změnu poskytovatele. Závazkové smlouvy zavedl až v roce 2012, jelikož regulační prostředí tehdy neumožňovalo smlouvy bez závazků udržet,“ dodal.
Novela bude účinná až od dubna příštího roku místo původně plánovaného ledna 2020. Odklad poslanci podpořili v souvislosti s průtahy v legislativním procesu a s potřebou dát operátorům čas na to, aby se na změny připravili.
Sněmovna novelu zpřesnila kvůli identifikaci zákazníka, který o přenos čísla žádá, a o možnost žádat vrácení nespotřebovaného kreditu na předplacené kartě. Zatímco vrácení nespotřebovaného kreditu by operátor mohl zpoplatnit, u přenesení telefonního čísla by zákon výslovně stanovil, že je bezplatné.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: čtk