Existují mnozí lidé, kteří dlouho poctivě pracovali, ze dne na den byli bez zaměstnání a pro stát jsou de facto ve stejné kategorii jako ti, co se práci vehementně vyhýbají.
Najít viníky je ale podle Jaroslava Kubery vždycky složité, protože jde o celý soubor, systém, odvětví. „Někde to jsou nepovedené privatizace, někdy je to způsobené krizí, kdy není dané odvětví uplatnitelné na trhu. Jak teď nový soudruh hejtman říká v Karlových Varech, že obnoví domácí výrobu, tak to je sice prima, ale jak pro ni získá zákazníky?“ ptá se známý senátor.
- SLEDUJEME Volby 2012
„Vyrábět se dá cokoliv, ale musí se to i prodat, jinak to nemá význam. Není to tak jednoduché, jak to říká lidem. Konkrétní případy lidí znám samozřejmě z praxe. Problém je i v tom, že mnoha lidem se do různých povolání nechce. Typický příklad, kdo měl ještě před časem průmyslovou školu, na trhu si ani neškrtl a dnes firmy průmyslováky hodně hledají,“ mapuje proměny na pracovním trhu pro ParlamentníListy.cz.
Místo nadávek politikům spíš lidé chtějí poradit
Při setkáních s občany se však s nenávistí k vládě vůbec nesetkává. „Bavíme se o jiných věcech a na tahle témata se vůbec nedostane. Řeč je víceméně pořád stejná, taková bezplatná právní kancelář, kdy se lidé ptají na různé své problémy,“ svěřuje se.
Lidé navíc podle něho vůbec neznají zásady správného hospodaření. A nejde jen o lidi, podobně to končí i v Evropské unii. „Všichni populisticky rozdávali víc, než mohli. Teplice třeba vůbec zadlužené nejsou, ale bohužel to nejde aplikovat na Českou republiku jako stát, protože to by musel někdo ten víc než bilionový dluh odepsat a začít znova,“ konstatoval Kubera.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radim Panenka