Senátor Štětina nám přímo z Kyjeva popsal tamní situaci a vyvrátil pomluvy o demonstrantech

21.02.2014 12:52 | Zprávy

ROZHOVOR Ukrajinský prezident Viktor Janukovyč po sérii jednání s ministry EU a opozicí ustoupil a potvrdil, že souhlasí s předčasnými prezidentskými volbami a návratem k ústavě z roku 2004. Některé jeho pravomoci budou omezeny ve prospěch parlamentu. Ještě před touto událostí ParlamentníListy.cz exkluzivně hovořily s bývalým válečným zpravodajem a senátorem TOP 09 Jaromírem Štětinou přímo z Kyjeva.

Senátor Štětina nám přímo z Kyjeva popsal tamní situaci a vyvrátil pomluvy o demonstrantech
Foto: Hans Štembera
Popisek: Senátor Jaromír Štětina na tiskové konferenci

Jak byste popsal momentální atmosféru v Kyjevě? Jak to tam teď vypadá? Jaká je nálada mezi lidmi?

Včera, to znamená dvacátého, to byl velmi těžký den. Dnes se atmosféra úplně změnila. Od Majdanu se vzdálily ozbrojené jednotky Berkutu a zmizeli pravděpodobně i ostřelovači, kteří měli na svědomí mnoho životů. Dnes je tu krásně a odhadujeme, že teď na Majdanu a v okolních ulicích je ještě asi dvacet tisíc odhodlaných obránců, kteří opevňují barikády.

Jak se změnila situace na Majdanu od vaší poslední návštěvy?

Já jsem byl naposledy na Majdanu před Vánoci, v prosinci. Myslím si, že ta hlavní pohnutka, která tu už přes tři měsíce trvá a vede lidi, aby tu byli, je pořád touha po svobodě. Je to veliké odhodlání, které pochopíte, když přijdete mezi lidi. To nejsou žádní zločinci, jak se říká. To nejsou žádní extremisté. Jsou začmouzení od těch hořících pneumatik a také proto, že tam celé dny a noci jsou. Mezi nimi jsou univerzitní profesoři, studenti, lékaři. Já si myslím, že je tady to nejlepší, co v ukrajinském národě je. Vzdorují těm pomluvám velmi silně.

Rusko tvrdí, že ukrajinská vláda  je legitimní. Násilné demonstranty, kteří používají Molotovovy koktejly a připravili o život (zatím) zhruba deset policistů, označuje za teroristy. Naproti tomu EU viní Janukovyče z vyhrocení násilí, zvažuje zavedení sankcí a stojí na straně opozice. Který z obou přístupů, tedy Ruska či EU, je více oprávněný?

Ruskou pozici, kterou citujete, zcela do písmene hájí například KSČM, jak jsem si všiml z jejího prohlášení. Je to už dnes po těch třech měsících falzifikace historie. Není to tak. Celé to povstání, které tady je, má výrazný antisovětský a antikomunistický charakter. Těm lidem nejde ani tak o to, aby byli v Evropské unii. Těm lidem jde spíše o to, aby se nestali součástí toho nového Sovětského svazu, který chystá Vladimir Vladimirovič Putin pod zatím pracovním názvem Euroasijský svaz. Oni mají desetiletí a desetiletí zkušeností se Sovětským svazem - obrovský hladomor, gulagy, věznění, ztráta národní identity, ztráta jazyka. To prostě nechtějí, proto tady jsou. A já to považuji za velkou historickou epopej a statečnost ukrajinského národa.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Petr Kupka



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Jsou ze mě nervózní.“ Šlachta si v Senátu vybral klub a řekl, co zažil po zvolení

7:09 „Jsou ze mě nervózní.“ Šlachta si v Senátu vybral klub a řekl, co zažil po zvolení

Nově zvolený senátor Robert Šlachta v horní komoře českého parlamentu vstoupil do senátorského klubu…