Soubor opatření, která se týkají například vyplácení nemocenské, rodičovského a sociálního příspěvku či příspěvku na péči, je téměř totožný s balíčkem přijatým loni ve stavu legislativní nouze. Ústavní soud kvůli formě schválení na návrh opozice platnost přijatých opatření zrušil ke konci letošního roku. Vláda proto balíček předložila znovu, aby úsporná opatření mohla platit nadále.
"Pokud by zákon nebyl přijal, vyvstaly by výrazné negativní dopady na státní rozpočet," uvedl ministr práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka Drábek. Vláda od balíčku očekává, že jí přinese na výdajích úsporu ve výši 11,2 miliardy korun, zatímco na příjmech přes 9,1 miliard korun.
Místopředseda Senátu a ČSSD Zdeněk Škromach zamítnutí zdůvodnil mimo jiné tím, že balíček je "slepenec" mnoha novel a že jeho záměrem je "ušetřit asi 20 miliard korun na těch nejpotřebnějších".
Jeho stranická kolegyně Alena Gajdůšková kritizovala rušení porodného na druhé a další dítě, které je podle ní protipopulačním opatřením. Porodné je ale podle ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka (TOP 09) jen jednorázovou a nedostatečně motivující dávkou - na rozdíl od příspěvků v mateřství nebo daňových úlev.
Senátoři mají nyní před sebou schvalování novely zákoníku práce. Ten tanovuje odstupné podle počtu odpracovaných let nebo výpověď za hrubé porušení nemocenské. Odbory však považují nový důvod pro výpověď z práce za porušení režimu na neschopence za protiústavní a chystají stížnost, vláda naopak říká, že zákony zpružní pracovní trh a motivuje firmy k vytvoření nových pracovních míst.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: olb