Stop inkluzi! Senátor Valenta ve svém kraji rozjíždí prestižní školu. A toto vše má v plánu

20.06.2017 20:31 | Zprávy

REPORTÁŽ „Proč děláte školy privátní? Jiná cesta není.“ Senátor Ivo Valenta před novináři vysvětlil, z jakého důvodu se rozhodl spolupracovat s uherskohradišťskou školou a spustí od září Academic School. „Politicky jsme se snažili některé regulační hrůzy, které se valí na české školství, zastavit. Nedařilo se nám,“ podotkl. V českém školství mu vadí i skutečnost, že chybějí zahraniční lektoři. Ve Zlíně a Uherském Hradišti otevřou první třídy Academic School s vícejazyčným vzděláváním už v září.

Stop inkluzi! Senátor Valenta ve svém kraji rozjíždí prestižní školu. A toto vše má v plánu
Foto: Daniela Černá
Popisek: Senátor Ivo Valenta

Chtěla kvalitní vzdělání pro své děti, a tak paní Věra Olšáková před třiadvaceti lety založila Mateřskou a základní školu Čtyřlístek. Zahraniční lektoři, rodilí mluvčí, dotovaná výuka anglického jazyka, to už, jak říká Olšáková, „nestačilo“. „Půl roku tady máme zahraniční paní učitelku, která používá krásnou americkou angličtinu, takže s dětmi mluví ve třídě mateřské školy anglicky a její kolegyně česky. Děti dělají nesmírné pokroky,“ popsala ředitelka. A právě na tento trend by ráda navázala v nové Academic School, která v podstatě vznikne z původního uherskohradišťského Čtyřlístku, ovšem přibude vícejazyčná výuka v mateřské škole a navíc vznikne i základní škola ve Zlíně. „Zvažujeme také vznik střední školy,“ upozornila Olšáková, která také podotkla, že název Academic School vychází i z dlouhodobých kontaktů vzdělávacího zařízení s českými i zahraničními univerzitami. Ke spolupráci se senátorem Ivo Valentou uvedla: „Oba máme stejný záměr, aby si děti prošly školou v klidu a mohly využívat moderní technologie.“  

V plánu je rozšíření do dalších měst

„Kdysi jsme založili fotbalovou akademii dětí a nedávno Akademii samospráv,“ upozornil senátor Ivo Valenta na tiskové konferenci, na které Academic School společně s ředitelkou představil. Nápad spolupráce s už fungující školou se mu zalíbil i díky dlouholeté tradici Čtyřlístku: „Než abych zakládal novou školu? Licence a povolení, to jsme si vyzkoušeli a bylo to tak složité a dlouhé, že bychom se možná ani nedočkali. Spojení se nabízelo. Navíc jsem senátor za tento obvod a region podporuji,“ zhodnotil Valenta. Má ale ambice přispět k rozvíjení vzdělávání školáků i v jiných městech, než jsou Uherské Hradiště a Zlín. „Moje role bude tato: nebudu se motat do vzdělávání. Na to mají být odborníci. Můj úkol je přinést investice do budov, oprav, rekonstrukcí. Určitě velká přidaná hodnota je spolupráce s Univerzitou T. Bati,“ dodal. Do budoucna je tak ve hře i možnost uplatnění absolventů vysoké školy právě v Academic School. Plánem senátora Valenty je přidávat postupně i další jazyky.  

Věra Olšáková, ředitelka dosavadní MŠ a ZŠ Čtyřlístek, která mění název na Academic School, a senátor Ivo Valenta. Foto: Daniela Černá

Valenta: Místo inkluze ať raději dají peníze na zahraniční lektory

„Někdo může říci, proč děláte školy privátní? Jiná cesta není,“ zdůvodnil Valenta. „Politicky jsme se snažili některé regulační hrůzy, které se valí na české školství, zastavit, nedařilo se nám. Jediná cesta může být ukázkou praxí, abychom ukázali rodičům, že se to dá dělat i jinak, aby i oni vytvořili tlak zespodu na legislativce a politiky, aby i státní školství bylo neméně výborné. Aby místo dotačních titulů, inkluze a podobně dali raději peníze na zahraniční lektory, aby ve školách učili profíci,“ dodal.  

Pro ParlamentníListy.cz pak doplnil: „Mě nejvíc rozčiluje inkluze. Myslím si, že státní školy už dávno inkluzi přirozenou měly. A dnes nutit, aby tam šly všechny děti?“ I když ministryni Valachovou pochválil za pracovitost, s jejím obhajováním inkluze nesouhlasí: „Nechala se ovlivnit lidmi okolo ní. Inkluzi, kterou jsem kritizoval, a podobné nesmysly, prosazovala tak vehementně, že si možná dnes už uvědomila, že to byla hloupost. Každý ministr by měl školský zákon tvořit s lidmi ze škol. Prošel jsem si pár škol a školiček a všichni kantoři mi říkali: proč s námi nekonzultují to, co dají do legislativy?“ 

Vadí mu i způsob, jakým se vyučují cizí jazyky. „Angličtina se vyučuje způsobem, že má někdo nějaké školení a jde učit. Bez rodilých mluvčích, které bychom do republiky pozvali a zaplatili už od školiček, to prostě nepůjde.“

S navýšením platů učitelům Valenta souhlasí, jen je příliš pomalé. „Lidé si na to zvyknou, řeknou si pět procent, pak deset procent. Podle mého soudu mělo přijít navýšení skokové a pak motivační program, který by měl být pro kantory, kteří chtějí škole věnovat více času.“

Na Základní škole Čtyřlístek používají alternativní přístupy k výuce. Foto: archiv školy

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: dan

PhDr. Ivan Bartoš, Ph.D. byl položen dotaz

Budoucnost

Vážený pane Bartoši, dokázal jste nevídané a podle mě jste jeden z nejlepších politiků u nás. Zajímalo by mě, co máte v plánu dál? Funkci předsedy jste složil. Zůstanete ale i nadále v politice? A neuvažoval jste o kandidatuře na prezidenta?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Jsou ze mě nervózní.“ Šlachta si v Senátu vybral klub a řekl, co zažil po zvolení

7:09 „Jsou ze mě nervózní.“ Šlachta si v Senátu vybral klub a řekl, co zažil po zvolení

Nově zvolený senátor Robert Šlachta v horní komoře českého parlamentu vstoupil do senátorského klubu…