Zrušení doživotní imunity zákonodárců Senátem neprošlo. Klasnová je šokovaná

26.04.2012 17:02 | Zprávy

Ústavní novelu, podle níž by poslanci, senátoři a ústavní soudci měli imunitu jen po dobu svého mandátu, horní komora Parlamentu překvapivě dnes neschválila. K tomu, aby byla norma schválena, chyběly pouhé dva hlasy, neboť kvorum bylo 29. Pro zákon hlasovalo 27 senátorů, proti bylo 10 z celkového počtu 48 přítomných senátorů. Doživotní imunita tedy bude zachována. Předkladatelka normy Kateřina Klasnová (VV) médiím vzkázala, že je velmi překvapená, rozčilená, a šokovaná tím, že zákon v horní komoře neprošel. Prý ho předloží znovu.

Zrušení doživotní imunity zákonodárců Senátem neprošlo. Klasnová je šokovaná
Foto: Hans Štembera
Popisek: Senát

Normu o zrušení imunity v horní parlamentní komoře představila za komoru dolní dnes již bývalá místopředsedkyně sněmovny Kateřina Klasnová (VV) jako jeden z navrhovatelů zákona. „Imunita má chránit horní i dolní komoru parlamentu. Musím znovu podotknout, že stejně jste zrušili i imunitu hlavě státu,“ poznamenala ve své závěrečné řeči k senátorům Klasnová.

Novela měla od příštího roku zrušit dosavadní praxi, podle níž je trestní stíhání poslance nebo senátora v konkrétní kauze navždy vyloučeno, pokud to sněmovna nebo Senát odmítnou. Podle tvůrců novely je takovéto privilegium nedůvodné. Nadále mělo platit, že zákonodárce není možné trestně stíhat v jeho funkčním období bez souhlasu komory, jejímž je členem. Pokud by ale sněmovna nebo Senát s vydáním nesouhlasily, nic by podle předlohy nebránilo stíhání zákonodárce po zániku mandátu. Obdobně to mělo platit pro ústavní soudce, o jejichž vydání rozhoduje horní parlamentní komora.

Novela patří mezi jednu z nejvýznamnějších změn ústavy a podpořila ji senátní ústavní komise. Mimo jiného proto, že imunitu jen na dobu svého funkčního období bude mít také prezident republiky. Členům komise se naopak nelíbilo, že novela neřeší například zánik mandátu pravomocně odsouzeného zákonodárce za úmyslný trestný čin, upozornil dnes Český rozhlas. Přesto již dopředu se hovořilo o tom, že je  pravděpodobné, že horní komorou návrh projde stejně hladce jako ve sněmově, kde pro něj hlasovali poslanci koalice i opozice. Nakonec tomu tak nebylo a to kvůli absentujícím senátorům. Ti tak pomalu dohánějí v absenci poslance.

Že norma projde, o tom byl přesvědčen i zpravodaj zákona Miroslav Antl (BEZPP). Ostatně již na začátku debaty k zákonu podotkl: „Měl jsem před chvílí rozhovor pro Českou televizi, kde se mne ptali, jak Senát o imunitě rozhodne. Já jsem jen říkal, že snad ano, neboť senátoři patří mezi řádné občany a tak vědí, že by měl o nich rozhodnout nezávislý soud.“

Senátoři kritizovali ve svých proslovech za debaním pultíkem mimo jiné "salámové" úpravy ústavy. Návrh také neřešil mandát odsouzeného zákonodárce. Senát navrhl tuto úpravu ve své obsáhlejší novele ústavy už v roce 2001, kterou také rušil doživotní imunitu. Odmítla ji naopak sněmovna.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: olb



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Pendrekový zákon“ narazil. Senátoři podávají ústavní stížnost. I někteří vládní

15:40 „Pendrekový zákon“ narazil. Senátoři podávají ústavní stížnost. I někteří vládní

Vládní „pendrekový“ paragraf o činnosti pro cizí moc, který už podepsal prezident Pavel, bude čelit …