Šestatřicetiletý finančník Jozef Janov, kterého si Andrej Babiš „přetáhl“ ze slovenské skupiny Penta, se rozhodl investovat do zdravotnictví. Na pomoc si vzal lékaře Ladislava Zgabura, který za sebou má zkušenosti s konsolidací trhu s lékařskými laboratořemi a právě z jeho hlavy vzešel nápad investovat do oblasti asistované reprodukce. „Reprodukční medicína se zabývá léčbou neplodnosti a metodami asistované reprodukce. To znamená, že v těchto centrech hledají pomoc páry, které mají problém přirozenou cestou počít potomka,“ vysvětluje pro ParlamentníListy.cz MUDr. David Rumpík, předseda Sekce asistované reprodukce ČGPS a ředitel reprodukčního centra IVF Zlín.
Kam putovaly peníze
„První investice FutureLife, která je dceřinou společností Hartenberg Holdingu, byla do pražského GynCentra v únoru loňského roku, poté následovala jednání a koupě brněnské kliniky Reprofit, k té došlo v květnu,“ vzpomíná Jozef Janov.
Pak šla jedna akvizice za druhou a společnost FutureLife postupně získala více než dvacet procent objemu v oblasti asistované reprodukce u nás.
Po Reprofitu došlo k uzavření dohody s majiteli IVF Olomouc, pražského centra ISCARE, sítí laboratoří Vidia Diagnostika, kliniky Sanus zabývající léčbou neplodnosti, estetickou medicínou a plastickou chirurgií, centra GENNET a zatím poslední investicí je koupě stoprocentního podílu v poliklinice Dům zdraví ve Velkém Meziříčí, ke které došlo v polovině ledna letošního roku.
„Akvizice polikliniky Dům zdraví umožňuje expanzi aktivit holdingu FutureLife také v segmentu poliklinik. Ambulantní péče zapadá do strategie FutureLife hlavně ve smyslu poskytování komplexnější a rozsáhlejší zdravotní péče,“ komentoval poslední investiční počin pro ParlamentníListy.cz Janov.
Třicet pět procent finančního objemu fondu je investováno
Ke koupi zdravotnických zařízení došlo i na Slovensku, kde společnost vlastní dvě centra zabývající se reprodukční medicínou, a to v Bratislavě a v Martine. „Do nynějška vlastníme celkem šestnáct zdravotnických zařízení a do všech projektů fondu, včetně těch zdravotnických, jsme investovali asi třicet pět procent finančního objemu,“ vypočítává Janov. Podle analýz byl vstup holdingu do oblasti zdravotních služeb zaměřených zejména na IVF a péče o ženy dobrým krokem, očekávané zisky jsou v desítkách milionů korun.
Statistika ukazuje, že v České republice má problémy s početím přirozenou cestou zhruba každý čtvrtý pár. A zdá se, že těchto párů bude stále přibývat.
Problémy s početím jsou ze čtyřiceti procent na straně žen a ve čtyřiceti procentech na straně mužů, ve dvaceti procentech případů jsou dokonce potíže u obou partnerů zároveň. Na straně žen je častou příčinou neplodnosti endometrióza a posouvání mateřství do vyššího věku. „Posouvání mateřství do vyššího věku a stále se snižující kvalita a životaschopnost spermií u mužů, jsou hlavními příčinami neplodnosti. Tento trend je dlouhodobý a pravděpodobně bude stále pokračovat. Jen pro představu, před dvaceti lety bylo normální, že zdravý muž měl v jednom mililitru ejakulátu 40 milionů živých spermií, nyní je norma 15 milionů a je předpoklad, že se množství spermií bude stále snižovat. To znamená, že počet párů, které budou vyhledávat pomoc v centrech reprodukční medicíny, bude stále narůstat. Dokonce existují teorie, které říkají, že kolem roku 2060 – 2070 bude pokles až k nulovým hodnotám,“ popisuje lékař.
Peníze připlouvají ze dvou stran
V Česku je více než 40 center zabývajících se reprodukční medicínou, společnost FutureLife nyní vlastní více než dvacet procent z nich. „Financování výkonů v rámci služeb asistované reprodukce pochází ze dvou stran. A to jak ze strany zdravotních pojišťoven, kam peníze přicházejí z veřejného zdravotního pojištění, tak z vlastních prostředků klientů center. Klienty center zabývajících se léčbou neplodnosti a asistovanou reprodukcí jsou jak české, tak zahraniční páry. Asistovaná reprodukce je u nás na vysoké úrovni a pro cizince jsou tyto služby cenově výhodné,“ upřesňuje lékař.
Že je investice skupiny do tohoto oboru velmi perspektivní potvrzují i zisky zakoupených center vykazované za minulá období. Například centrum ISCARE, které kromě asistované reprodukce poskytuje i služby v oblasti estetické medicíny a plastické chirurgie, plastické gynekologie, gastroenterologie, interního lékařství a obezitologie, vykazuje roční tržby zhruba 300 milionů korun. Klinika Gennet, která má centrum v Praze, Liberci a Londýně a zabývá se umělým oplodněním, lékařskou genetikou a fetální medicínou v minulosti vykazovala roční tržby přibližně v hodnotě 360 milionů korun.
Přijdou na řadu ambulance?
Kam bude skupina investovat dál, se zatím přesně neví. Vše ale vypadá to, že vysoké investice do zdravotnictví jsou pomalu u konce. „Klíčové části FutureLife jsou již nakoupené. Do budoucna nevylučujeme další, menší akvizice, které budou vhodně doplňovat specializace zdravotnických zařízení, které máme v portfoliu. Avšak nepředpokládáme, že by došlo k dalším větším investicím, například v podobě nákupu některé nemocnice,“ upřesňuje pro ParlamentníListy.cz Janov. Finančník zároveň popírá investice do lékárenství a farmaceutického průmyslu.
Oba hlavní akcionáři holdingu, Andrej Babiš i Jozef Janov, přiznávají, že jejich plány zahrnují například vstup Futurelive na burzu, kam by uvolnili dvacet až třicet procent společnosti, majoritní podíl ale plánují ponechat FutureLife.
![](/Content/Img/content-lock.png)
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Barbora Neubergerová