Ministr zahraničních věcí Jan Lipavský se od nástupu do funkce chová spíše zdrženlivě, alespoň tedy ve vztahu k veřejným výrokům. Nelze se divit, když se za jeho “poslušnost” a dodržování koaličního programu osobně zaručil premiér Petr Fiala prezidentu republiky Miloši Zemanovi. Jen díky tomu nakonec Lipavský do křesla šéfa Černínského paláce usedl.
Ve dvou důležitých věcech se však ministr neuhlídal. Přestože pečlivě vybíral slova, de facto zkritizoval maďarského premiéra Orbána za jeho údajnou podporu kazašskému prezidentovi. Některá česká média totiž tvrdila, že Viktor Orbán podpořil režim v Kazachstánu s jeho střelbou do demonstrantů. Problém spočívá v tom, že Orbán nikdy nic takového neřekl a pouze vyjádřil solidaritu s mrtvými při protestech. Podobný výrok navíc pronesl i šéf Evropské rady Charles Michel. Podle zjištění redakce to v Černínském paláci vyvolalo z části rozčarování a zčásti posměch, že novopečený ministr naletěl na dezinformace některých českých médií a komentoval něco, co se nestalo.
Nejde však o jediný problém, který je aktuálně námětem debat mezi částí českých diplomatů i politiků. Další věc prý může mít horší důsledky. Nejde o nic menšího, než vztahy naší země s Čínskou lidovou republikou.
Konkrétně o veřejné vyjádření ministra Lipavského, že rozkázal českému velvyslanci v Pekingu Vladimíru Tomšíkovi, aby se příště zdržel jakýchkoli slov podpory směrem k Číně. V tomto případě šlo o to, že velvyslanec na přímou žádost prezidenta republiky vyjádřil podporu blížícím se zimním olympijským hrám v Pekingu. Lipavský mu prý obratem telefonoval a vyzval ho, aby příště už nic podobného neříkal. Prezident přitom podle Ústavy zastupuje stát navenek, tedy je otázkou, zda může ministr zahraničních věcí zakázat velvyslanci, aby plnil přání či úkoly hlavy státu.
Tato záležitost prý může mít pro Českou republiku daleko horší důsledky. “Tohle prostě nejde. Jestli měl (Jan Lipavský, pozn. red.) úkol vlády a premiéra toto našemu velvyslanci sdělit, dobře, ale neměl to ventilovat do médií. V takovém případě se totiž zdá, že ta slibovaná revize vztahů s Čínou bude znamenat pohřbení těchto vztahů,” řekl PL významný diplomat, který si nepřál být veřejně jmenován.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radim Panenka