„Předně si řekněme, že v žádném případě léky neprodávají lékárny,“ upřesňuje pro ParlamentníListy.cz Lubomír Chudoba některé články z médií. Jak dále vysvětlil, jedná se o distribuční firmy, které zároveň vlastní lékárny. Podle prezidenta České lékárnické komory (ČLeK) je asi 200 takových oprávnění, které Státní Ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) vydal.
Některé léky nahradit prostě nejdou
Do sněmovny nyní míře novela zákona o léčivech. Právě do té byly vloženy podle Chudoby dva odstavce, které měly dát od počátku jasně najevo i velkodistributorovi, zda ten který lék nakupují lékárny pro české pacienty, nebo ho nakupují jako distribuční firmy pro redistribuci.
„Nejsem vůbec proti činnosti distribučních firem,“ říká Chudoba. Přednost však podle něj musí mít v každém případě zdraví českých pacientů před distributorskou marží. „Jsou léky, které se dají nahradit, například generiky, jsou ale léky, které nahradit nejdou, co pak s tím?“ ptá se Chudoba
Jak dále vysvětlil pro ParlamentníListy.cz, zahraniční výrobci mají sjednané určité kvóty pro konkrétní země. Tím, že lékárna-distributor tento lék vyveze, nemusí pak být dodatečná možnost tento lék zajistit pro naše pacienty.
Lékáren je moc a jsou špatně rozmístěné. Pacienti se k nim dostávají obtížně
„Problém vidím i v tom, že je lékáren podle mne příliš mnoho,“ říká ParlamentnímListům.cz bývalá ministryně zdravotnictví a poslankyně za ČSSD Milada Emmerová. Před rokem 1989 bylo prý zhruba 700 lékáren, zatímco nyní jsou jich téměř dva a půl tisíce.
Navíc je podle ní problém i v jejich rozmístění. „Není výjimkou, že v některých městech najdeme na jednom náměstí dvě až tři lékárny a zbytek města je nepokrytý,“ dodává. Tím se podle Emmerové přiostřuje i konkurenční boj. „Není se pak co divit, že ty lékárny hledají doplňkový sortiment, jehož kontrolu bych rovněž doporučovala zpřísnit, nebo si lékárny, které mají distribuční oprávnění, vypomáhají reexportem do zahraničí u těch léků, které jsou u nás levnější,“ kritizuje situaci Emmerová. Jak říká, dostaly se k ní dokonce informace, že léky prodané do zahraničí se k nám vracejí za vyšší cenu.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radmila Zemanová-Kopecká