Ať si to vezmou. Chytrý tah ODS hned v začátku Fialovy vlády: Hned dvakrát

04.11.2021 4:44 | Zprávy

ODS coby nejsilnější strana budoucí vládní pětikoalice prakticky nebude mít pod kontrolou zahraniční politiku. Resort zahraničních věcí i nový post ministra pro evropské záležitosti zůstane v rukou Pirátů a hnutí STAN. Udělali občanští demokraté fatální chybu, kterou odnese celá země i oni sami, anebo jde o chytrý tah, jak se do budoucna zbavit viny za brutální důsledky nového Green Dealu a hlubšího znepřátelení Ruska a Číny? Redakce zjišťovala, co je za dohodou o rozdělení vládních postů.

Ať si to vezmou. Chytrý tah ODS hned v začátku Fialovy vlády: Hned dvakrát
Foto: Hans Štembera
Popisek: Petr Fiala

Budoucí možná koalice pěti politických subjektů, které dosud stály v opozici, oznámila dohodu na programovém prohlášení a složení vládního kabinetu včetně rozdělení jednotlivých resortů mezi strany.

Mnohé překvapilo, že se ODS v pozici nejsilnějšího subjektu budoucí vlády vzdala kontroly nad zahraniční politikou státu. Ministerstvo zahraničních věcí by měl obsadit nominant Pirátské strany, nejpravděpodobněji Jan Lipavský (o tom jsme podrobně psali ZDE). Nově vzniklý post ministra pro evropské záležitosti pak připadne Starostům a nezávislým, kteří podle dosavadních informací hodlají funkci svěřit svému místopředsedovi Radimu Sršňovi. 

Občanským demokratům by kromě premiérského postu pro Petra Fialu podle dosavadních informací měly připadnout minimálně resorty financí (Zbyněk Stanjura), obrany (Jana Černochová), dopravy (Martin Kupka) a spravedlnosti (Pavel Blažek).

Teď už k samotnému rozboru, co se pod vedením nové vlády a hlavně příslušných ministrů může stát s českou zahraniční politikou. Za poslední více než dekádu se jednotlivé vlády více či méně intenzivně zaměřovaly na rozvíjení vztahů se všemi zeměmi světa. Do značné míry šlo o tzv. politiku všech azimutů, jejímž úhelným kamenem jsou bytostné zájmy České republiky ve prospěch občanů. 

Například v podobě rozšiřování obchodních příležitostí pro firmy, budování pracovních míst a v konečném důsledku zvyšování životní úrovně. Jakkoli většina exportu našich podniků směřuje do EU, objevovaly se různé příležitosti, jak zaplnit díry třeba na východních trzích. Po nástupu prezidenta Miloše Zemana a vlád sociální demokracie a hnutí ANO bylo toto zaměření podtrženo zdůrazněním programové ekonomické diplomacie.

Tato éra české zahraniční politiky je nejspíš u konce. Pokud jde o Piráty a jejich představu zahraniční politiky, netřeba se příliš rozepisovat. Mnozí jejich politici v minulých letech zdůrazňovali například nutnost přijímat nelegální migranty, přestože v následné konfrontaci brali svá slova zpět s tím, že už změnili názor. STAN se často příliš v zahraniční politice neprojevoval, ale jejich možný kandidát na post šéfa zahraničí Martin Dvořák je „hrdý havlovec“ a odpůrce spolupráce s Ruskem a Čínou apod.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radim Panenka

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

Co myslíte, že bude nyní s Ukrajinou?

Trump přeci dávno deklaroval, že pomoc Ukrajině omezí. Myslíte, že má Ukrajina bez USA šanci Putinovi vzdorovat? Že EU dokáže pomoc ze strany USA nahradit? Podle mě je toto začátek konce Ukrajiny-bohužel. PS: Myslíte, že se Trupmovi podaří konflikt ukončit, čímž se před volbami chvástal? A proč se o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pozadí sporu o poplatky: Dusno mezi vládou a ředitelem Součkem. Jména, co vadí

20:21 Pozadí sporu o poplatky: Dusno mezi vládou a ředitelem Součkem. Jména, co vadí

Proč Fialův koaliční kabinet ve Sněmovně odložil legislativní změnu vedoucí k navýšení koncesionářsk…