Zatímco uvnitř koaličních partnerů vládl v úterý kvůli církevním restitucím lítý boj, uvnitř samotných církví, jak se zdá, panoval klid. Rozhodnuto, jak případně s majetkem naloží, už zdá se, je.
„V současné době zatím jen analyzujeme to, co by nám na základě návrhu zákona mohlo být vráceno. Intenzivně se proto však diskutuje o formách správy, které by na straně jedné zabezpečily odpovědné nakládání s majetkem, a na straně druhé by měly charakter dlouhodobého hospodaření. Obojí totiž vždy byly církvi vlastní,“ odpověděla poněkud diplomaticky obecně na dotaz ParlamentníchListů.cz Monika Vývodová, mluvčí České biskupské konference.
Pražský biskup Církve československé husitské David Tonzar, předseda interní komise pro jednání o částečném majetkovém narovnání mezi státem a CČSH a člen expertní komise Ekumenické rady církví v ČR, byl poněkud konkrétnější. Přesto začal ze široka, tak, aby si i nevěřící mohl udělat lépe svůj vlastní obrázek faktů.
Sledujeme téma Miliardy pro cíkve
„Církev československá husitská (CČSH) se zrodila před 92 lety 8. 1. 1920. Jedním z hlavních důvodů jejího vzniku byla náboženská a mravní obnova společnosti. Veškeré pozemky, stavby sborů a kostelů, domovů pro seniory, dětských domovů, sociálních ústavů ad. byly získány z příspěvků více než 1 milionu členů Církve československé (husitské), tehdejších občanů Československa, kteří za bezmála 20 let svobodného státu vybudovali místa pro rozvoj duchovního života člověka. Církev československá husitská se tak jako druhá největší nekatolická církev v České republice s obtížemi připravuje aktivně na případné navrácení části majetku a případné finanční odškodnění za majetek zabavený církvi v letech 1948 - 1989. Hospodářská situace po případné "odluce" CČSH od státu bude totiž velmi složitá. Mladí duchovní pracují již dnes za krajně podprůměrný plat - nastupující duchovní po absolvování Univerzity Karlovy pobírá přibližně 12 tisíc korun hrubého. Dojde-li k ukončení financování podle zákona, který je opět na programu těchto dnů. Bude muset církev najít dostatek jiných finančních prostředků, aby z navrácené částky vygenerovala dostatek finančních prostředků na budoucí platy duchovních. Ústřední rada CČSH v ČR proto zřídila komisi ze zástupců všech pěti českých a moravských diecézí, která připravuje plán pro budoucí hospodářský život církve a jejích členů,“ sdělil pro ParlamentníListy.cz biskup David Tonzar.
Na stejný dotaz směrem k Ekumenické radě církví, přišlo vysvětlení, jakým způsobem by mělo narovnání mezi státem a církvemi či náboženskými společnostmi podle navrhovaného zákona proběhnout. Odpověď s tím, co bude dál následovat, má Ekumenická rada zveřejněnou na svých stránkách.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Alena Hechtová