„Domnívám se, že mezi současnou vládou a minulou vládou, ve které byl Kalousek, není žádný podstatný rozdíl a že pokračuje zastírání problémů. Zveřejňují se krásné vize, které určitě nenastanou. Já bych skoro řekl, že dneska u vlády, stejně jako u té předchozí, je jedno jisté: Že to, co říká, že bude, určitě nebude,“ prohlásil pro ParlamentníListy.cz bývalý významný politik ODS.
Vláda se včera shodla na tom, že schodek rozpočtu bude příští rok sto miliard korun. Ministr financí Andrej Babiš prohlásil, že podstatné je, že i když deficity státního rozpočtu budou v příštích dvou letech, tedy v letech 2015 a 2016, dvě stě miliard korun, měla by být výše dluhu ke konci roku 2013 a 2015 ve stejná. Jak je to možné?
Připomíná to lidové rčení, že vlci se nažerou a koza zůstane celá. Otázka zní, kdo jsou vlci a kdo je koza. Samozřejmě něco z toho nemůže být pravda, když dostane leckdo víc, tak to někomu musí chybět, a to bude asi ta správná varianta.
My přece splácíme jen úroky státního dluhu a základ neustále roste o ty každoroční deficity rozpočtů. Jak by mohl ministr financí dosáhnout toho, že s deficitem 200 miliard korun za dva roky by dluh zůstal stejný?
To je hra, která začala už za Kalouska. On je vlastně v Parlamentu jediný kritik, ale nemůže nic říkat, protože to dělal také. Jak se budou zpřesňovat výhledy, bude se ukazovat, že realita je jiná. Protože rozpočet není nic jiného než plán. A dá se plánovat s tím, že plán nevyjde.
Před pár dny po schůzce s prezidentem Milošem Zeman ministr financí Andrej Babiš řekl, že je potřeba dát peníze na investice, například na dopravní infrastrukturu, i za cenu toho, že se zvýší deficit. Ale po jednání vlády to zřejmě padlo, když má deficit zůstat stejný...
To je Zemanova stará filozofie. Ale ono to má zeď, na kterou to v brzké době narazí. Když bude pokračovat tempo zadlužování, tak to do nekonečna nepůjde. Chápu, že někdo si možná přeje, aby to proběhlo rychleji, aby dluhová zeď, ke které se přiblížili Řekové, Portugalci a Španělé, se v České republice přiblížila dříve. To je otázka, jestli uvažujete, čím hůř, tím lépe, nebo čím lépe, tím lépe. Zatím to vypadá na heslo, čím hůř, tím líp.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Libuše Frantová