Bída posílá děti chudých do ústavů. Ministr Drábek zasahuje

24.11.2011 7:55 | Zprávy

Podle nového konceptu ministerstva práce a sociálních věcí by se v Česku mělo v první řadě zajistit, aby děti nebyly odebírány z rodin, kde to není nezbytně nutné. Zatím je však u nás téměř polovina dětí posílána do ústavů kvůli neutěšené sociální situaci rodičů - např. když rodina nemá vyřešené bydlení, je chudá či neposílá děti do školy. Takovéto situace se však prý dají řešit s pomocí sociálních pracovníků, terapeutů a možností sociálního bydlení. Zvláště poté, co budou v Česku zrušeny v roce 2014 kojenecké ústavy. Je to reálné?

Bída posílá děti chudých do ústavů. Ministr Drábek zasahuje
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek z TOP 09

"Ano, chceme posílit služby pro rodiny, které jim pomohou s řešením problémů a krizových situací, aniž by musely být děti z rodiny odebrány," přiblížil podstatu plánované reformy systému v péči o děti do tří let ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09).

Teprve až poté, kdy prý selže i tato síť podpůrných služeb, bude se pro dítě hledat jiný domov. Ale už ne v ústavech, jako je tomu nyní, ale v pěstounských rodinách. Ministerstvo proto plánuje náborovou kampaň spojenou s lepším finančním oceněním pěstounů. "Poznatky mnoha studií prokázaly totiž jednoznačně negativní vliv institucionálního typu péče na vývoj dítěte, a to nejen po citové, ale i biologické stránce," připomněl ministr během úterní mezinárodní konference o právech dětí v nejútlejším věku, které se zúčastnili zástupci ze 17 zemí.

Čtěte také:

"Ústavní péče je z historicko-politických důvodů nejvíce rozšířena právě ve střední a východní Evropě. Tento typ péče se rozmohl v 50. letech, kdy vládnoucí komunistická garnitura vybudovala síť kojeneckých ústavů," doplnil pro ParlamentníListy.cz zástupce komisařky OSN pro lidská práva Jan Jařab. Zdůraznil, že jediným důvodem k tomu, aby dítě bylo vytrženo z rodiny, má být týrání dítěte či podezření na něj - nikoli chudoba či rodičovská nezralost, jak je tomu nyní.

Jak to bude probíhat v praxi, zda to bude znamenat také případný nábor nových pracovních sil do terénu, zatím nikdo upřesnit nechce. Podle ministra práce a sociálních věcí Drábka by však na tuto změnu mělo být v rozpočtu dostatek finančních prostředků. "Je totiž třeba brát v úvahu to, že péče o jedno dítě v ústavu je vyčíslena na 40 až 60 tisíc korun měsíčně. Pokud budou tyto peníze věnovány konkrétním službám pro rodiny s dětmi, které je potřebují, bude to v každém případě nejvýhodnější pro to dítě, peníze budou efektivně vynaloženy," uvedl dále Drábek.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Alena Hechtová

Kde berete tu jistotu, že Krym zůstane Ukrajině?

A co se týká Ruska, podle mě se jeho imperialistická politika nikdy nezměnila jen jsme se nechali uchlácholit mírem, který tu byl a teď nastává naopak zas panika. Na druhou stranu, myslíte, že by na nás Rusko přímo zaútočilo, když jsme v NATO? Nebo nevěříte v ochranu NATO?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jurečkova tabulka o přínosu Ukrajinců: Lež, manipulace, tvrdí opozice. Dali jsme Kyjevu víc než Francie?

21:53 Jurečkova tabulka o přínosu Ukrajinců: Lež, manipulace, tvrdí opozice. Dali jsme Kyjevu víc než Francie?

Vyplácí se finančně naší zemi Ukrajinci? Podle vlády ano, trend je prý jednoznačný. Jenže řada další…