Pozměňovací návrh zavádí od roku 2015 pro obce povinnost zajišťovat tříděný sběr papíru, plastů, skla, kovů a biologicky rozložitelných odpadů. Od roku 2023 pak zakazuje ukládat na skládky recyklovatelné a využitelné odpady a zejména neupravený směsný komunální odpad. Tomu by mělo předcházet postupné navýšení poplatků za skládkov8ní těchto odpadů, od roku 2015 na 600 Kč a v roce 2020 až na 1000 Kč za tunu směsného odpadu.
Brabec ale zvýšení poplatků hájí. „V přepočtu na jednu osobu to vychází přibližně na dvacet korun, za což si člověk koupí třeba jedno pivo,“ prohlásil s tím, že bude záležet čistě na obci, jakým způsobem a v jakém rozsahu přenese na občana povinnost platit za svou popelnici.
Další host pořadu, poslanec za TOP 09 a lounský radní Michal Kučera, ale označil tento krok za projev špatné legislativní práce Ministerstva životního prostředí. Tento pozměňovací návrh totiž podle něj nepřináší komplexní změnu, která by byla zapotřebí, ale pouze malé krůčky ke změně k lepšímu.
„Ty změny by měly být navíc součástí komplexní novely zákona o odpadu. Takhle mně to připomíná, jak pejsek s kočičkou vařili dort, a břicho bude bolet občany i obce,“ prohlásil. „Kdyby mě opoziční kolega chválil, řekl bych si, že dělám něco špatně,“ reagoval Brabec s úsměvem.
„Žádné minulé ministerstvo nemělo koule na to, aby řeklo – jdeme tudy. Na nás to padlo a my víme, že to může být problematické, že ta forma je kontroverzní, ale půjdeme do toho a ten signál, že jsme vyspělou zemí, do Evropy prostě vyšleme,“ zdůraznil ministr.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nem