"Tento bod není dlouhodobě recipročně naplňován. Je realizován pouze ze strany České republiky," uvedlo dnes na dotaz ČTK ministerstvo zahraničí.
Loni tak na úhradu zdravotní péče o libyjské občany Česko vynaložilo 718.722 korun, v předchozím roce to bylo 815 485 korun. Ministerstvo zdravotnictví na to ale nemá prostředky. Zahraniční turisti z Libye na území Česka tak budou muset mít obvyklé cestovní zdravotní pojištění.
Smlouva, o které se bude zítra jednat, přitom platí od roku 1982. Pochází tedy z doby tehdejšího komunistického Československa, které mělo s Libyí přátelské vztahy. Cílem dohody je rozvoj a vzájemná výměna zkušeností v oblasti zdravotnictví, což se ale podle ministerstva zahraničí neplní.
"Stejně tak plány spolupráce, které mají v souladu s dohodou na určitá časová období konkretizovat výměnu zkušeností, vzdělávacích materiálů, vysílání odborníků a přehledů týkajících se epidemiologické situace v zemi, nejsou dlouhodobě sjednávány," konstatovalo ministerstvo.
Dohodu prodlužují obě dvě strany každých pět let, kdy se současně může i jednostranně vypovědět.
V Libyi je nyní občanská válka, povstalci se bouří proti dlouholetému vůdci Muammaru Kadddáfím a chtějí jeho odchod. Na straně odpůrců Kaddáfího je Severoatlantická aliance, která podniká letecké útoky na základě rezolucí Rady bezpečnosti OSN. Mají za cíl chránit civilní obyvatelstvo. Mezinárodní vojenskou operaci pod vedením NATO podporuje i Česká republika, ale neúčastní se jí.
Čtěte také:
- Zaorálek: Libye nás rozděluje v Evropě a rozděluje nás i v NATO
- Kníže přiznal: Kdyby bylo nejhůř, pošleme do Libye vojáky
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: ahe, čtk