Hrozící válečné napětí stále narůstá. Kolotoč nekončící eskalace napětí se roztočil údajným příchodem severokorejských vojáků na frontu. Končící americký prezident Joe Biden v reakci na to dovolil Ukrajincům využít amerických raket dlouhého doletu na cíle hlouběji v Rusku.
Ruský prezident Vladimir Putin kontroval rozkazem k odpálení velké balistické střely na cíl na Ukrajině, což se dosud nikdy nestalo. Vedle toho Putin podepsal změnu ruské jaderné doktríny, která napříště dovoluje zvážit použití jaderných zbraňí ve chvíli, kdy na ruské území zaútočí vojenská síla, která sice nedisponuje jadernými zbraněmi, ale má podporu jaderné velmoci.
Agentura AFP upozornila, že Ukrajinci v této situaci žádají o svolání jednání skupiny NATO–Ukrajina. Během tohoto setkání budou představitelé údajně diskutovat o ruském použití oné nové a dosud nepoužité balistické střely a o důsledcích útoku. Zprávu agentury AFP převzal i ruský server Moscow Times.
„NATO a Ukrajina budou příští týden jednat v Bruselu, po ruském zkušebním odpálení experimentální hypersonické střely středního doletu, uvedli v pátek diplomaté. Velvyslanci NATO a Ukrajiny se v úterý sejdou v Radě NATO–Ukrajina, aby se zabývali raketovým útokem na ukrajinské město Dnipro,“ napsal server.
A tento krok dovedl Pentagon k rozhodnutí změnit přístup v otázce hrozícího válečného konfliktu. Ministerstvo obrany USA oznámilo, že mění strategii jaderného odstrašování, protože jaderní protivníci USA otáčejí jadernou hrozbu do vyšších obrátek a armáda USA na to nemůže nereagovat.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
válka na Ukrajině
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Miloš Polák
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.