Když se Ústava České republiky před dvaceti lety připravovala, podle Pavlíčka zdůraznila, že na rozdíl od milostí, které nejsou kontrasignovány, za amnestii s kontrasignací premiéra odpovídá vláda a prezident nemůže o své vůli rozsah amnestie provádět. „Není ale jen premiér, kdo je za uskutečnění amnestie spoluodpovědný, jsou to i další členové vlády,“ řekl ParlamentnímListům.cz specialista na ústavní právo. Vláda podle něj rozhoduje ve sboru, i pokud jde o takové věci, jako je amnestie. „Ale záleží na vládě, jestli tuto pravomoc svěří předsedovi vlády nebo bude rozhodovat jako celek,“ vysvětlil profesor Pavlíček.
Vláda nese za amnestii odpovědnost
V Ústavě je výslovně uvedeno, že vyhlášení amnestie spolupodepisuje předseda vlády nebo jím pověřený člen vlády. „Ale současně se říká, že za amnestii nese vláda odpovědnost, to znamená i ve sněmovně. Proto si myslím, že by vláda o její podobě měla předem jednat, že by si rozsah amnestie měly koaliční strany dohodnout,“ míní Václav Pavlíček.
Ale zdůrazňuje, že pokud nese vláda odpovědnost, je nepřípustné, aby rozhodovala jinak než ve sboru. Kdyby někdo z ministrů koaličních stran premiérův podpis dodatečně zpochybnil, už by sice na tomto aktu nic nezměnil, ale mohlo by dojít ke krizi důvěry mezi jednotlivými členy vlády. „V případech, které vyžadují kontrasignaci mezi prezidentem a vládou, odpovídá za tyto akty vláda. A vláda také určuje politiku i v otázce amnestie,“ dodal specialista na ústavní právo. Proto by se podle něj nemělo stát, aby vláda v roli svého předsedy strpěla, aby amnestie byla jiná, než si sama představovala, jak nyní naznačuje premiér Petr Nečas i další členové jeho kabinetu.
Premiér – drahý podpisový automat
Vládní politici vysvětlení premiéra Petra Nečase (ODS), že bylo jeho povinností podepsat amnestii, přijali. Předseda TOP 09 a ministr zahraničí Karel Schwarzenberg prohlásil, že z toho není šťastný, ale že Nečasovo vysvětlení je pro něj přijatelné. A podle šéfky nejmenší vládní strany LIDEM, vicepremiérky Karolíny Peake, „zastavování trestního stíhání u některých kontroverznějších případů vzbuzuje rozpaky u nás všech“, ale je prý v souladu s Ústavou, že premiér podepsal amnestii v prezidentem předložené podobě.
Jiný názor však má opozice. Lídr ČSSD Bohuslav Sobotka nesouhlasí s Nečasovými slovy, že nemohl amnestii nepodepsat. „Má odpovědnost nejen za provedení amnestie, ale i za její obsah. Premiér nemůže fungovat jako podpisový automat, to by byl hodně drahý automat,“ prohlásil Sobotka. I předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský potvrdil, že premiér nemá povinnost amnestii podepsat.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Libuše Frantová