Jak ParlamentníListy.cz psaly, Zeman si na svých nominacích trvá a klidně by je prosadil i s premiérem vlády Petrem Nečasem, neboť je to ústavní právo prezidenta a premiéra. Schwarzenberg pro takovou eventualitu pohrozil odchodem z vlády.
Fico by Klausovou uvítal
Podle informací ParlamentníchListů.cz prý Klausové také hraje do karet, že slovenský premiér Robert Fico by její jmenování slovenskou velvyslankyní uvítal. Čili by jistě neměla problém dostat agrément, tedy souhlas, slovenské strany. Podobně má Klausová i neformální podporu podnikatelů.
Celá věc má ale mnohem zajímavější rozměr: roli exprezidenta Václava Klause jako manžela případné velvyslankyně. Podle informací ParlamentníchListů.cz z důvěryhodného zdroje z okolí exprezidenta Václava Klause exprezident svou manželku v úmyslu stát se velvyslankyní nepodporuje.
Naopak. Klausovi se možnost, že by byla Livia velvyslankyní, moc nezamlouvá, neboť on již žádnou oficiální funkci nevykonává, zatímco jeho manželka by byla velvyslankyní na velmi důležité ambasádě a požívala bych všech oficiálních výsad včetně titulu „její excelence“. Klaus již „jeho excelence“ není.
Klaus by prý žárlil
„Klaus není vůbec nadšen tím, že by Livia šla do Bratislavy. Nechce to alespoň do doby, než by případně on někde získal nějakou prestižní oficiální funkci. Jednoduše lze říct, že žárlí, že by měla vyšší oficiální postavení než on,“ řekl ParlamentnímListům.cz zdroj.
Paní Livia může Klausovi nadělat starosti, protože vůbec není žádná domácí „puťka“ bez názoru. Je silná a cílevědomá osobnost. Navíc má sama velmi dobré vztahy se Zemanem.
Podle Klausova mluvčího Petra Macinky Klaus pouze řekl, že by jeho manželka „roli velvyslankyně s přehledem zvládla“, avšak na to, jaká by pak byla jeho role, prý zatím nereagoval, informoval Týden.cz.
Partner se nemusí zúčastňovat programu
Podle exministra zahraničí a ředitele Diplomatické akademie Cyrila Svobody se otázka úlohy partnera velvyslance velice přeceňuje a víceméně záleží jen na dobrovolnosti a ochotě se do oficialit jako doprovod zapojit. Žádné povinnosti neexistují.
„Manžel nebo manželka velvyslance nemá žádné speciální pravomoci nebo práva. Já se domnívám, že kdyby paní Livia Klausová šla na slovenskou ambasádu, tak tam s ní Klaus nepůjde. Například když byl náš velvyslanec v Bratislavě, tak nechal svou manželku v Praze, protože ona zde měla zaměstnání. Těžko si dokážu představit, že by Václav Klaus jezdil na doprovodné výlety pro manželky a absolvoval tento program. Nemá povinnost se něčeho takového vůbec zúčastňovat. Kdyby se Václav Klaus chtěl takových akcí zúčastnit, tak by musel hrát pouze roli doprovodu, který se účastní doprovodného programu typu návštěvy koncertu, nemocnice, školy, ale nemůže veřejně vystupovat a hovořit za stát. Já když jsem byl ministr a má žena se chtěla účastnit programu, tak se zúčastnila. Když třeba nechtěla, nic se nedělo a nešla tam,“ řekl ParlamentnímListům.cz Svoboda.
Pan prezident Klaus
Svoboda také vysvětil, jak je to s používáním titulů. Pro bývalého prezidenta republiky by se mělo správně používat oslovení „pane prezidente“. Titul „jeho excelence“, který náleží prezidentu republiky, již exprezidentovi nenáleží. Stejně jako již nenáleží bývalým premiérům, ministrům zahraničí, velvyslancům.
Prezident republiky Miloš Zeman pozval svého předchůdce Klause s rodinou na společnou večeři na zámku v Lánech. Setkání se má uskutečnit v pátek. Exprezident do Lán dorazí s manželkou Livií i oběma syny, které budou rovněž doprovázet jejich manželky.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tomáš A. Nový