Podle Práva podle předkladatelů by tyto principy pro sestavování kandidátek přitom měly začít platit už pro senátní a krajské volby v roce 2016. Vláda by se jimi měla zabývat po prázdninách.
Změna Ústavy
„Cílem návrhu má být větší zapojení žen do veřejného a politického života prostřednictvím volených orgánů,“ řekl Právu Dienstbier. Podle něj budou strany i nadále moci sestavovat kandidátky, jak uznají za vhodné, ale pokud nebudou respektovat daná kritéria, pak mohou dostat menší státní podporu. Anebo v opačném případě příspěvek vyšší. Tak trochu jako bonus nebo malus známý z pojištění.
„Jestliže stanovíte, že mají být nějak stanoveny kandidátky z hlediska rovnoměrnějšího zastoupení žen, tak to nemá smysl bez sankce,“ prohlásil Dienstbier.
Týden.cz informoval, že podle Ministerstva vnitra by se musela změnit Ústava, aby bylo možné kvóty v zákoně ukotvit. Ministerstvo vnitra proto navrhuje do Listiny práv vložit větu: „Zákon může stanovit opatření na podporu vyrovnaného přístupu žen a mužů ke kandidatuře ve volbách."
ParlamentníListy.cz se dotázaly politiků, co si o návrhu Dienstbiera a o případné změně Ústavy myslí. Drtivá většina politiků říká, že návrh je hloupost a některé poslankyně míní, že je návrh urážlivý a dělá z žen podřadné bytosti, které nejsou schopny uspět samy.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Lukáš Petřík