Držet chlapce na uzdě, pryč od té mafie. Vzkazy pro ministra Blažka

11.07.2012 6:28 | Zprávy

I když mnozí právníci či politici nechtějí dělat předčasné závěry, výroky a záměry nového ministra spravedlnosti za ODS Pavla Blažka některé až zneklidnily. Například právnička Hana Marvanová se podivuje, že se chce ministr radit zrovna s Renátou Veseckou. Bývalý disident John Bok by se nejraději vrátil k bývalé generální prokuratuře.

Držet chlapce na uzdě, pryč od té mafie. Vzkazy pro ministra Blažka
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr spravedlnosti Pavel Blažek

„Jsem opravdu překvapena, že se bude radit s Renátou Veseckou, za jejíž éry vznikla justiční mafie,“ řekla pro ParlamentníListy.cz advokátka Hana Marvanová. Obává se, že místo nezávislé justice chce nový šéf vrátit staré časy. Naopak bývalý disident John Bok, zakladatel a předseda Spolku Šalamoun, který se angažuje v případech podezřelých z chybných postupů vyšetřování nebo rozhodování soudů, by se prý nejraději vrátil k bývalé generální prokuratuře. „Státní zástupci nejsou nikde na světě nezávislí,“ uvedl ParlamentnímListům.cz. Posilování jejich pravomocí a nezávislosti proto považuje za nepřijatelné a neakceptovatelné.

Podle odborníků je klíčem ke sporu, který vyvrcholil odvoláním Jiřího Pospíšila z funkce ministra spravedlnosti, nejen jmenování Lenky Bradáčové vrchní státní zástupkyní v Praze, ale především záměr nového zákona o státním zastupitelství, který posiluje nezávislost a pravomoci státních zástupců. Státní zastupitelství bývá sice někdy považováno za součást justice, tedy soudní moci, ale podle české Ústavy i judikatury Ústavního soudu je součástí moci výkonné. V České republice je zaveden čtyřstupňový systém s nejvyšším státním zastupitelstvím, dvěma vrchními, osmi krajskými a 86 okresními státními zastupitelstvími. Nový – Pospíšilův návrh předpokládá zrušení stupně vrchních zastupitelství a jejich nahrazení specializovanou skupinou 20–40 státních zástupců zaměřených především na boj s korupcí.

Marvanová: Ministr budí dojem, že chce vrátit staré časy

O podobě budoucího fungování veřejné žaloby se chce nový ministr Blažek radit se čtyřmi předchozími nejvyššími zástupci, mezi nimi i s odvolanou Renátou Veseckou. „Nerozumím tomu, proč by se k tomu měla vyjadřovat, když jejím odvoláním a jmenováním Pavla Zemana nejvyšším státním zástupcem vláda dala najevo, že chce, aby státní zastupitelství směřovalo jinam. Právě Vesecká byla odpovědna za to, že se korupční kauzy nevyšetřovaly, proto ministrův krok budí dojem, že nechce posílit nezávislost státního zastupitelství, ale vrátit staré časy,“ obává se Marvanová. K názoru, že Vesecká má ve funkci skončit, protože už její setrvávání bylo dál neúnosné, dospěla podle Marvanové celá vláda, i když si to vynutila tehdy ještě vládní strana Věci veřejné a její předseda Radek John. A pokud za bleskurychlým odvoláním exministra Jiřího Pospíšila jsou důvody, aby se odešlo od projektu standardního a nezávislého fungování státního zastupitelství, je to podle ní „úplně špatně“ a vláda si rovnou může ze svého programového prohlášení škrtnout boj s korupcí. „Zvlášť když poradcem bude Vesecká,“ dodává pro ParlamentníListy.cz známá advokátka.

John: Reformu státního zastupitelství je třeba udělat

Předseda Věcí veřejných Radek John se nového ministra trochu zastal. „Řekl, že se bude bavit se všemi bývalými nejvyššími státními zástupci,“ upozornil. Nepřekvapilo ho, že mezi nimi bude i Renáta Vesecká. „Je známo, že s ODS dlouhodobě spolupracuje, stejně jako Ivan Langer radí premiérovi Petrovi Nečasovi v bezpečnostních otázkách,“ vysvětlil ParlamentnímListům.cz. Ale současně dodal, že by ho vyděsilo, kdyby se zastavila reforma státního zastupitelství. „Tu je třeba udělat, a pokud by byl návrh nějak deformovaný, bylo by to varující, pak je třeba křičet. Jde o to, jaké změny nový ministr spravedlnosti připravuje,“ konstatuje šéf Věcí veřejných.

Johnu Bokovi trochu vadí podnikatelské aktivity nového ministra. Ministr a brněnský zastupitel Pavel Blažek je totiž členem více než deseti představenstev nebo dozorčích rad městských i soukromých společností, například Brněnských vodovodů a kanalizací, Jižního centra Brna, brněnské teplárny, spalovny komunálního odpadu, Lesů a Panelárny, a navíc i společníkem několika soukromých firem. „Jeho životopis na mne působí trochu rozpačitě, takoví lidé by měli být obezřetní a neměli by se stávat ministry,“ míní John Bok. Ale s Pospíšilovým návrhem na posilování nezávislosti státních zástupců nesouhlasí. „Jsou to advokáti státu, nemohou být nezávislí jako třeba soudci,“ tvrdí ParlamentnímListům.cz, a proto by se prý nejraději vrátil k podobě bývalé prokuratury. Bokovi vadí i současná hierarchie státního zastupitelství, kdy „nejvyšší státní zástupce dosáhne jen na vrchní zastupitelství, ty pak na krajské a ty zas na okresní“. Podle zákona jsou totiž vztahy v soustavě státního zastupitelství založeny na omezené nadřízenosti a podřízenosti. Vykonávat dohled nad postupem nižších státních zastupitelství a vydávat pokyny, kterými se musí řídit, může jen nejblíže vyšší státní zastupitelství. Na práci okresního státního zastupitelství tedy nemůže dohlížet ani vrchní ani nejvyšší státní zastupitelství.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Libuše Frantová

PhDr. Olga Richterová byl položen dotaz

Proč jste na navýšení rodičovského příspěvku netlačila víc dřív?

Myslím, když jste byli ve vládě? Myslíte, že teď něco zmůžete? A můžete aspoň říci, když už nejste ve vládě, proč a kdo byl proti navýšení rodičovské pro všechny a ve větší míře, která by zohledňovala inflaci a růst cen?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pozadí sporu o poplatky: Dusno mezi vládou a ředitelem Součkem. Jména, co vadí

20:21 Pozadí sporu o poplatky: Dusno mezi vládou a ředitelem Součkem. Jména, co vadí

Proč Fialův koaliční kabinet ve Sněmovně odložil legislativní změnu vedoucí k navýšení koncesionářsk…