V rozhovoru s bývalým ministrem financí Vlastimilem Tlustým se řeč točila převážně okolo Řecka a jeho současných hospodářských problémů. Došlo však i na kritiku Miroslava Kalouska, jehož kroky označil Tlustý za vraždu národní ekonomiky.
„Zvednutí daní ministra Kalouska je v podstatě vražda národní ekonomiky. On říká, že musí udržet příjmy státního rozpočtu, aby zaplatil vše, co má. Drahé ovečky, bude se holit. On ale nakládá vyšší zátěž na lidi i české podniky, které už nyní v současné krizi propadají. On svými kroky jen urychluje jejich pád,“ soudí pro ParlamentníListy.cz Tlustý. V krizi se podle ekonoma nesmí stát pokoušet obětovat své lidi a své podniky. "Stát musí hledat řešení u sebe a nepřenášet zátěž na firmy, koneckonců podívejte se do USA, před dvěma lety byly ve stejných problémech jako Evropa a a nyní to vypadá, že se z toho vylížou,“ argumentuje.
Co prodat ČEZ?
Státních či polostátních organizací vlastní ČR oproti dobám minulým již poskrovnu. Ty nejdůležitější by se daly spočítat na prstech jedné ruky: Lesy ČR, Budvar a v neposlední řadě energetický gigant ČEZ, kde vláda stále vlastní majoritní podíl akcií. Tlustý si dokáže představit, že by vláda v rámci záchrany státní kasy prodala svůj podíl v ČEZu, ale bylo by to prý jen vytloukání klínu klínem. „Zoufalé situace vytvářejí zoufalá řešení. Umím si představit nápady všeho druhu, ale prodej ČEZu by k ničemu nevedl. V podstatě jen do děravého kýble nalijete sousední kýbl a on stejně vyteče. To je jen odklad, není to řešení," hodnotí exministr financí.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Pavel Kozdera