„Udivuje mne, že to někoho zajímá, protože z mého pohledu to nemá žádný význam. Kdybychom si vzali větu, že takové či makové trestní stíhání se zastavuje nebo zahlazuje, tak autorem těch slov nejsou dnes žijící právníci, autorem těch slov, vět a spojení jsou minulí právníci a minulí panovníci,“ řekla v rozhovoru pro ParlamentniListy.cz Kovářová.
Jak hodnotíte první měsíce Miloše Zemana ve funkci prezidenta?
Je ještě brzy na nějaké zásadní hodnocení. Zatím ho pozoruji, sleduji jeho kroky, jakým způsobem vyjednává s Parlamentem. Ale nemohu říci, že bych byla nějak zklamaná. Zatím je všechno v pořádku. Myslím, že to Miloš Zeman nemá jednoduché. Uvidíme, jakým prezidentem chce být, protože jedna věc jsou prohlášení v prezidentské volbě a druhá věc je realizace toho, jaký by skutečně chtěl být. Na to si počkám. Je to můj prezident, já jsem ho volila v obou kolech přímé volby, takže je to moje volba.
A co říkáte na tahanice kolem autorství novoroční amnestie vyhlášené Václavem Klausem? Miloš Zeman při nástupu na Pražský hrad slíbil, že jména autorů zveřejní, ale po vystoupení kancléře Vratislava Mynáře se začal jeden z údajných autorů Pavel Hasenkopf bránit. A stále není úplně jasné, jestli za návrhem konečné podoby je bývalý sociální demokrat Zdeněk Koudelka a jakou roli hrálo Ministerstvo spravedlnosti...
Amnestie je velké téma pro každého ministra spravedlnosti. Mohu říci, že všechny debaty a úvahy, které se o amnestii vedly, když jsem byla ve funkci, jsou v režimu utajené a nemají být zveřejňovány. Takže nemohu říkat vůbec nic k tomu, co jsem dělala, s kým jsem vyjednávala o amnestii, protože se domnívám, že je to v tajném režimu.
Ale někteří odborníci tvrdí, že amnestie je v tajném režimu jen do té doby, než je vyhlášena?
Já myslím, že ne. Když je jednou něco tajné, tak je to tajné. Takže já se nebudu vyjadřovat ke svým krokům. Z toho jistě cítíte, že mne trochu udivuje, že se k amnestii všichni ochotně vyjadřují a novináři to tisknou, když je to v utajeném režimu. Ale to je jiná věc. Pokud jde o autorství jednotlivých vět, myslím, že je jejich autorství úplně bezvýznamné, a udivuje mne, že to někoho zajímá, protože z mého pohledu to nemá žádný význam. Vždycky je někdo autorem nějakého slova. A kdybychom patrně vzali větu, že takové či makové trestní stíhání se zastavuje nebo zahlazuje, tak autorem těch slov nejsou dnes žijící právníci, autorem těch slov, vět a spojení jsou minulí právníci a minulí panovníci.
Takže když se nyní zjišťuje, kdo text amnestie ve skutečnosti napsal, určitě to ti pánové opsali z nějakých předchozích amnestií, které byly deset let staré, možná sto let nebo pět set let straré, tak dlouho existují amnestie. Myslím, že se pak těžko říká, kdo je autorem jednotlivých slov, a hlavně jsem přesvědčena, že je to jedno. Vždycky nějaký stážista nebo zaměstnanec připraví podklady, důležité je, aby ten, kdo amnestii rozhodl a podepsal, se nebránil politické odpovědnosti. A v tomto případě se bývalý prezident Václav Klaus nebrání politické odpovědnosti.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Libuše Frantová