Ústní ujištění prý dostal Fischer při setkání s Klausem v úterý večer a nemá důvod mu nevěřit. "Myslím, že mezi prezidentem a premiérem se nesepisuje notářská smlouva," řekl předseda vlády po mimořádném zasedání vlády, která schválila mandát pro českou delegaci na nadcházející jednání Evropské rady.
Vláda udělá vše pro to, aby Česko lisabonskou smlouvu ratifikovalo a aby platila od příštího roku, zdůraznil Fischer. Kabinet podle něho posoudil text výjimky, o kterém se bude na evropském summitu jednat. Protože jej formulovalo švédské předsednictví EU, Fischer text nezveřejnil. "Záleží na něm (švédském předsednictví), kdy ono ho dá k dispozici do veřejných zdrojů," podotkl Fischer.
Text je prý obecný, bez odkazů na minulost
"Je to takový text, který neredukuje problém na otázku retroaktivitu, na otázku Benešových dekretů. Je to zkrátka opt-out celé listiny stejný, jaký si už vyjednali Britové a Poláci. Do právního pořádku EU by vstoupil s nejbližší přístupovou smlouvou," řekl premiér a zdůraznil, že text je obecný a bez odkazů na minulost. Klaus žádost o výjimku vysvětlil obavami z případných nároků poválečných vysídlenců.
K požadavku na českou výjimku se ozvala kritika z Maďarska a Rakouska. Fischer uvedl, že Česko důsledně dodržuje princip, že s dalšími zeměmi vyjednává švédské předsednictví. Věří, že se obavy podaří rozptýlit.
Premiér bude své protějšky v Bruselu informovat o tom, že Ústavní soud by měl rozhodnout o souhlasu lisabonské smlouvy s českou ústavou 3. listopadu. Soud zahájil jednání o stížností skupiny senátorů v úterý. Podle Fischera se odklad čekal a není to zdrcující ani překvapivá zpráva.
Foto: mediafax
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: čtk