Žádné sebetvrdší reformy, dramatické škrty nebo nenaplnění protikorupčních slibů ale obyčejný hazard může přivodit otřes ve vládní koaliční formaci. Nemusí ho způsobit prověřování ministra financí Miroslava Kalouska protikorupční policií pro podezření z trestných činů zneužití pravomoci veřejného činitele a přijímání úplatku v souvislosti s povolením internetového sázení, ale snaha Věcí veřejných, aby byl už od příštího roku hazard zdaněn.
Hazard byl vždy velkým byznysem, v našich končinách však kupodivu nedaněným. Provozovatelé loterií a jiných podobných her odvádějí totiž stanovený objem peněžních prostředků na veřejně prospěšné účely. Tato obecná formulace umožňuje mnohé a že je ku prospěchu loterijních společností a spřízněných subjektů, pochybuje asi málokdo.
Pět odmítnutých firem se na Česku může hojit
Pět největších hráčů na loterijním trhu si ještě víc mohlo mnout ruce koncem roku 2008, když jim ministr financí Miroslav Kalousek povolil internetové sázení. Velké překvapení to ale pro ně asi nebylo. „Lobbistická společnost zastupující sázkařské firmy Sazka, Fortuna, Tipsport, Synot Tip a Chance svolala do dvou minut po oznámení povolení ministerstvem financí tiskovou konferenci," poukázal ve svém trestním oznámení místopředseda VV Tomáš Jarolím.
Kromě toho, že protikorupční policie už zahájila úkony trestního řízení, má tehdejší názorový obrat ministra Kalouska ještě jednu polohu. „Už vím, že jiných pět firem žádalo o povolení dřív, ale nedostaly ho. Chlívek kolem povolovacího řízení nás bude stát hodně. Musí být někdo obviněn a musí jít takzvaně z hrušky dolů," prohlašuje pro ParlamentníListy.cz bojovník proti hazardu Josef Novotný, člen poslaneckého klubu Věcí veřejných.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník