Třicetistránkový dokument, jehož autor zůstal anonymní, svým zpracováním dané problematiky působí velmi zasvěceně. Analýzu „Předseda vlády ing. Jan Fischer a jeho podíl na podvodných zakázkách v Armádě ČR v letech 2009-2010“ zveřejnila iniciativa „Nechceme Fischera“ a volně se šíří po internetu.
Podrobná analýza ve svém úvodu nejdříve popisuje praxi v realizaci armádních zakázek. Uvádí, že v minulosti se specializovaná technika cizí provenience nakupovala prostřednictvím státních podniků a šlo o systém, který byl průhledný a poměrně snadno kontrolovatelný. Už v průběhu devadesátých let se však přistoupilo k těmto nákupům skrze soukromé zprostředkovatelské firmy.
Celý dokument ZDE
„Důvod byl jediný – zastřít skutečné prodejní ceny tuzemských i zahraničních výrobců vojenské techniky a materiálu a vytvořit tak podmínky pro obohacování se politiků (a částečně i politických stran), kteří o nákupu vojenské techniky a materiálu rozhodují, nekontrolovatelnými provizemi ze zisku získaného prostřednictvím uměle navýšených a předražených prodejních cen armádní techniky a materiálu,“ píše autor dokumentu.
Vrtulníky, uniformy, vojenská nemocnice…
Jak však dokazují konkrétní čísla, tato praxe doznala svého největšího „rozkvětu“, či jak to formuluje autor analýzy „obludných rozměrů“ právě v letech 2009 – 2010, tedy za vlády tehdejšího premiéra Jana Fischera. „Bezprostředním organizátorem a realizátorem byl místopředseda vlády a současně i ministr obrany Martin Barták, Fischerův blízký přítel a bývalý člen volebního štábu, ze kterého oficiálně odešel po zahájení svého trestního stíhání,“ konstatuje se v dokumentu.
Nejkřiklavějším příkladem těchto praktik je šest zakázek, k jejichž realizaci došlo právě za vlády úřednického premiéra Fischera. Jde o nákup lehkých obrněných vozidel Iveco, nákup radiolokátoru Arthur, o servisní smlouvu k letounům CASA, hotelový a ubytovací komplex v Ústřední vojenské nemocnici Praha, nákupy náhradních dílů pro vrtulníky MI-8, MI-17 a MI-24 a pronájem diskových datových úložišť a archivu resortu Obrany firmě MHM Computer.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radim Panenka