Jak to je doopravdy se Schwarzenbergem a sudetoněmeckým vůdcem

25.01.2013 12:33 | Zprávy

V prezidentské kampani se hodně přetřásalo téma Benešových dekretů a odsunu sudetských Němců. Miloši Zemanovi se vyčítalo, že uvedl chybně, že předák sudetoněmeckého landsmanšaftu Bernd Posselt přivítal postup Karla Schwarzenberga do druhého kola. Nicméně je fakt, že Schwarzenberg do ČR Posselta pozval a setkal se s ním.

Jak to je doopravdy se Schwarzenbergem a sudetoněmeckým vůdcem
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bernd Posselt, politik, novinář a mluvčí sudetoněmecké národnostní skupiny

Před týdnem na dotaz Václava Moravce ve čtvrtečním duelu prezidentských kandidátů v České televizi, zda by podpořil zrušení Benešových dekretů, řekl Schwarzenberg, že Benešovy dekrety neplatí už dvacet let – přijetím Listiny práv a svobod přestala prý platnost Benešových dekretů. „Co je zrušené, nemohu ještě jednou zrušit,“ řekl. Později se opravoval, že jsou podle něho vyhaslé.

Beneš by patřil podle knížete před soudní dvůr v Haagu soudící válečné zločince

Schwarzenberg v duelu také řekl, že český národ odsunem Němců v roce 1945 vážně pochybil: „Já jsem vždy říkal, a na tom trvám, že to, co jsme v roce 1945 spáchali, by dnes bylo odsouzeno jako hrubé porušení lidských práv. Asi by se tehdejší vláda včetně prezidenta (Edvarda) Beneše ocitla v Haagu. (V Haagu zasedá Mezinárodní soudní dvůr, kde jsou souzeni například generálové z válek v bývalé Jugoslávii, obvinění z válečných zločinů či genocidy.)

Schwarzenberg pak odpověděl na Zemanovu zmínku, že se měl předák sudetských Němců Bernd Posselt radovat z jeho postupu do druhého kola s tím, že je rád, když se kdokoli raduje z jeho úspěchu. Posselt ale ve čtvrtek pro ČT dementoval, že by něco takového k prezidentské volbě řekl. Zeman se v této záležitosti odkazoval na Britské listy, které měly informaci čerpat z německých Süddeutsche Zeitung. Britské listy se ale proti tvrzení expremiéra ohradily.

Zeman se jen zeptal...

Zeman se mimo to Schwarzenberga také dotázal, zda je pravda, že radil Václavu Havlovi, aby se omluvil sudetským Němcům a že prosazoval, aby se jim vrátil majetek, jak se píše v životopise Schwarzenberga.

Kníže pozval patrona sudetských Němců Seehofera i Posselta

Nicméně ale kontakty a spolupráce mezi Karlem Schwarzenbergem a předákem sudetoněmeckého landsmanšaftu existují.

V prosinci 2010 totiž přijel do Prahy na pozvání ministra zahraničí Karla Schwarzenberga premiér bavorské vlády Horst Seehofer, který je patronem sudetských Němců, společně s předákem sudetských Němců Berndem Posseltem.

ParlamentníListy.cz informovaly o tom, že Seehofer přijede do ČR jako první. Zajímavé bylo, že Schwarzenberg informaci redakci potvrdil, ale premiér Petr Nečas ji popřel. Až druhý den Úřad vlády návštěvu Seehofera s Posseltem potvrdil.

Češi podle knížete byli po válce nakaženi bacilem nacismu

Podle informací ParlamentníchListů.cz totiž premiér Nečas nakonec souhlasil s tím, že Posselt bude součástí bavorské delegace pouze v případě, že se s ním nebude muset setkat. Cesta bavorské delegace do České republiky byla velmi citlivou záležitostí právě kvůli tomu, že Seehofer i Posselt dlouhodobě vyzývají ke zrušení Benešových dekretů a považují poválečný odsun Němců za zločin.

Celé to tedy ukazuje, že Schwarzenberg přátelské kontakty se sudetskými Němci má. „Že jsme uplatnili tento princip kolektivní viny, neohlíželi se, jestli někdo byl k republice loajální, nebo se proti ní provinil, to je to, co našim předkům vyčítám,“ poznamenal Schwarzenberg k odsunu Němců.

Podle Schwarzenberga, který v duelu citoval Václava Havla, byla česká společnost po válce „nakažena bacilem nacismu“, když vyhnala německé spoluobčany. „Spousta z nich republiku nezradila,“ poznamenal.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Lukáš Petřík

PhDr. Olga Richterová byl položen dotaz

Proč jste na navýšení rodičovského příspěvku netlačila víc dřív?

Myslím, když jste byli ve vládě? Myslíte, že teď něco zmůžete? A můžete aspoň říci, když už nejste ve vládě, proč a kdo byl proti navýšení rodičovské pro všechny a ve větší míře, která by zohledňovala inflaci a růst cen?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pozadí sporu o poplatky: Dusno mezi vládou a ředitelem Součkem. Jména, co vadí

20:21 Pozadí sporu o poplatky: Dusno mezi vládou a ředitelem Součkem. Jména, co vadí

Proč Fialův koaliční kabinet ve Sněmovně odložil legislativní změnu vedoucí k navýšení koncesionářsk…