Jan Fischer slavil s vdovou po herci i Klausovým mužem. Pak poodhalil...

03.01.2013 6:28 | Zprávy

REPORTÁŽ Úterní oslavu svých dvaašedesátých narozenin využil Jan Fischer k zahájení finální fáze své předvolební kampaně. V restauraci Avion 58 v pražských Holešovicích také představil svoji novou knihu a pro ParlamentníListy.cz objasnil, jak konkrétně chce splnit některé sliby, které činí v rámci volební kampaně.

Jan Fischer slavil s vdovou po herci i Klausovým mužem. Pak poodhalil...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jan Fischer slavil 62. narozeniny. Přišla řada významných hostů, kteří ho v kandidatuře na prezidentský úřad podporují

O nové knize „Inspirace“ již ParlamentníListy.cz nedávno informovaly. Zajímavé však je, že tehdy šéfka jeho kanceláře Sabina Tančevová po opakovaném ověřování redakci řekla, že se žádné oficiální představení a autogramiáda knihy konat nebude. Kniha, která nebude v prodeji, se dá navíc sehnat pouze ve Fischerově kanceláři.

Oficiální oslava Fischerových narozenin proběhla spíše ve volném duchu. Jediným pevným bodem bylo právě představení knihy a krátký projev, v němž prezidentský kandidát poděkoval za podporu a vyslovil hlavní priority svého programu. V průběhu akce přijímal gratulace a poskytoval krátké rozhovory médiím.

Mezi hosty byla řada známých lidí, kteří Jana Fischera ve volbách podporují. Mezi jinými třeba lékař Jan Pirk, politolog Petr Just, historik Jaroslav Šebek, bezpečnostní expert Andor Šándor, exministr jeho úřednické vlády Gustáv Slamečka, ale i herci Jiří Suchý, Jan Přeučil, vdova po Radku Brzobohatém Hana Gregorová či Luděk Munzar s Janou Hlaváčovou.

Mezi oslavenci byl i Klausův šéf protokolu Forejt

Objevil se také šéf protokolu prezidentské kanceláře Jindřich Forejt. Ten však redakci sdělil, že tam rozhodně není jako vyslaný gratulant Václava Klause, ale pouze sám za sebe.

„Pevně věřím, že rok 2013, do kterého jsme včera vstoupili, bude rokem pozitivních změn, které odstartuje nadcházející prezidentská volba. Jsem přesvědčen, že jde o největší politickou událost od roku 1989,“ uvedl v úvodu své řeči Jan Fischer.

Politické strany podle něho dnes uctívají právo většiny. „Po dvě desetiletí byly mocenské elity v této zemi zvyklé na to, že určují pravidla hry, že lajnují politické hřiště a zároveň rozhodují o tom, kdo na něm bude, anebo také nebude hrát. Nyní to poprvé může být jinak a naopak to budou občané, kteří politikům vykolíkují hřiště, stanoví mantinely a vyberou hráče. Už je nejvyšší čas,“ pokračoval k hostům své oslavy.

„V této volbě nepůjde o další kolo přerozdělování moci mezi stále stejné hráče. Otázka nezní, volte stranu A nebo B, pravici nebo levici. Otázka zní: Volíte status quo? Volíte to, z čeho jsme zklamaní, frustrovaní? Anebo volíte změnu? O tom se bude v této volbě rozhodovat a proto je tak důležitá,“

Politické strany by se prý Fischera měly právem obávat

Politická kultura tak, jak se ustavila počátkem 90. let, přinesla bohužel pohrdání občany, netransparentní financování stran, tunelování, korupci, dluhy, mafiánské a kmotrovské praktiky. „Tato volba bude v podstatě referendem o stranické politice, jak se praktikovala po dvě desetiletí. To je to, čeho se obránci těchto starých pořádků opravdu bojí. A obávají se právem. Pokud budu zvolen, nebudu prezidentem politických stran a mocensko-byznysových struktur, které od 90. let prorůstají levici i pravici a de facto ovládají domácí politiku," řekl mimo jiné Fischer.

A pokračoval: „Chci být prezidentem občanů. Stranickým politikům se necítím být ničím zavázán a nic jim nejsem dlužen. Nejsem jedním z nich a nejsem součástí staré mocenské elity. Pokud budu zvolen, považuji to za začátek, nikoli konec změn. Budu vytvářen neustálý tlak na politiky a nutit je ke slušnosti, odpovědnosti a k řešení problémů občanů."

Jako prezident by prý rád prosazoval omezení státního příspěvku politickým stranám, zrušení imunity poslanců a senátorů a snížení jejich počtu a majetková přiznání. Věří, že občané v tomto referendu o stranické politice řeknou ne minulosti. „Můžeme odstartovat novou éru české demokracie,“ četl velkolepě z připraveného projevu.

Redakce ParlamentníchListů.cz se následně na Jana Fischera obrátila s dotazem, jak konkrétně si v praxi představuje onen zmíněný tlak na politiky a jak je bude nutit ke slušnosti, což v jeho projevu nezaznělo.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radim Panenka

PhDr. Olga Richterová byl položen dotaz

Proč jste na navýšení rodičovského příspěvku netlačila víc dřív?

Myslím, když jste byli ve vládě? Myslíte, že teď něco zmůžete? A můžete aspoň říci, když už nejste ve vládě, proč a kdo byl proti navýšení rodičovské pro všechny a ve větší míře, která by zohledňovala inflaci a růst cen?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pozadí sporu o poplatky: Dusno mezi vládou a ředitelem Součkem. Jména, co vadí

20:21 Pozadí sporu o poplatky: Dusno mezi vládou a ředitelem Součkem. Jména, co vadí

Proč Fialův koaliční kabinet ve Sněmovně odložil legislativní změnu vedoucí k navýšení koncesionářsk…