Kalousek nevyloučil další škrty. Odborář úpí. Jen se posadil k číslům

06.09.2011 5:42 | Zprávy

Až o dvanáct miliard korun méně může stát proti předpokladům vybrat na daních. Pokud se navíc nepodaří včas obnovit proplácení peněz z Evropské unie do některých tuzemských operačních programů, je ministr financí Miroslav Kalousek podle svého náměstka Jana Gregora, připraven prohlubujícímu se deficitu zabránit dalšími škrty a přesuny výdajů státního rozpočtu. Bude to matematické škrtání bez hlavy a paty, obávají se odbory.

Kalousek nevyloučil další škrty. Odborář úpí. Jen se posadil k číslům
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze - ilustrační foto

"Když prostředky nenajdeme, pan ministr financí je připraven navrhnout vládě případná výdajová opatření," konstatoval v pořadu Otázky Václava Moravce náměstek Jan Gregor s tím, že v takovém případě mohou přijít na řadu škrty, zmrazení výdajů nebo přesun některých výdajů na příští rok. Opatření přitom mají mít za úkol, udržet schodek státního rozpočtu ve vládou plánované výši 135 miliard korun.

Sledujeme téma: Státní rozpočet

Jen škrty, nic víc

"Největším rizikem pro plnění státního rozpočtu na letošní rok jsou evropské prostředky. Tam je velmi důležité, aby se nám společně s ministerstvem pro místní rozvoj podařilo obnovit proplácení evropských programů z rozpočtu Evropské unie. Pokud by se nám to nepodařilo, tak problém plnění státního rozpočtu může být ještě daleko větší," doplnil Kalouskův náměstek.

Podrobněji:
Kalousek bude možná škrtat ještě letos, tvrdí jeho náměstek

Odbory se už nyní k možným škrtům staví velmi skepticky. „Co můžete čekat od Kalouska... Jedině to, že se posadí k číslům a matematicky to seškrtá bez toho, aby to mělo hlavu a patu, tak jak to udělal v rozpočtu. Ale nejhorší na tom je, že ten rozpočet nemá ambice, aby pomohl rozvoji podnikání a výběru daní, a to je to největší neštěstí," konstatoval pro ParlamentníListy.cz šéf nazávislých odborů Bohumír Dufek.

Psali jsme:
Gazdík hrozí, že kabinet skončí, když neprojde změna daní
Véčka mají každý večer jiný nápad, říká Kalousek

Bojím se škrtů bez koncepce

Pokud jde o systémovost možných škrtů, aby byl dodržen cíl vlády skončit letošní hospodaření se schodkem 135 miliard korun, svou nedůvěru pro ParlamentníListy.cz vyjádřil i hlavní ekonom společnosti J&T Bank Petr Sklenář. „Je otázka, nakolik ten krok bude koncepční. A jsem trochu skeptický, že se to upne na některé věci na první pohled viditelné, možná politicky o něco lépe průchodné, ale nekoncepční," myslí si ekonom.

Přes tyto obavy nicméně Sklenář případné další škrtání v rozpočtu považuje za logické a potřebné. Zatím co on sám pro letošní rok predikoval růst HDP ve výši 2,1 procenta, stát vycházel při tvorbě rozpočtu z dvou a půl procentního růstu. To byla podle Sklenáře příliš optimistická predikce.

„Tento týden budou vycházet potřebná data podle nichž budu zřejmě svoji prognózu upravovat," řekl ekonom redakci s tím, že patrně svůj původní odhad růstu DPH ve výši 2,1 procenta bude ještě snižovat.

Deficit míří k 200 miliardám

„Ten dopad nižšího růstu DPH bude dvojí. Za prvé stát tolik nevybere na daních. A za druhé proti tomu začínají startovat veškeré dávky ze sociálního systému, podpory v nezaměstnanosti a tak dále. Čili ne jedné straně nižší příjmy státu a na straně druhé zvyšující se výdaje, a tím se prohlubuje deficit státního rozpočtu," vysvětlil Sklenář.

Snaha upravit výdaje realitě příjmů v podobě dalších škrtů je pak podle Petra Sklenáře pochopitelná. „Stát se chová jako jakákoliv firma či domácnost, když plánuje výdaje na rok dva dopředu," říká Sklenář s tím, že když do rodinného rozpočtu přestanou plynout plánované finance, je logické, že rodina začne upravovat výdaje.

Kriticky se k vývoji deficitu státního rozpočtu postavil už v červnu ekonom Českomoravské konfederace odborových svazů Martin Fasmann. „Deficit státního rozpočtu míří ke dvěma stům miliard," řekl v rozhovoru pro server proalt.cz. „Ale to není to nejhorší. Všimněte si, co finance dělají - nejprve spotřebovaly veškeré rozpočtové rezervy po sociálních demokratech. Teď spotřebovaly i rezervy, které jim sociální demokraté nechali ve zdravotních pojišťovnách," prohlásil Fasmann.

Průšvih, ale všichni jsou happy

Podle něj se sice sektor zdravotních pojišťoven stabilizoval, ale pojišťovny jsou na dně. „Nejnověji se problém chybějících peněz začíná přenášet na místní rozpočty, takže o rezervy budou připraveny také rozpočty krajů a obcí. Do toho bude zavedena zvýšená DPH, čímž všechny ty rozpočty ještě víc vysaje. Jen z nemocnic to vysaje pět miliard korun. To jen prostě neuvěřitelná věc, co se tady děje - a v koalici jsou všichni happy...," řekl už v červnu Martin Fasmann.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE

Psali jsme:
Šmucler: My bohatí státu pomůžeme. Ne ale tomu, kde se rozhazuje
Paroubek se zastal Řeků proti Klausovi. Nejsou líní. Dluhy dělá pravice

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Ondřej Vaněk

Co myslíte, že bude nyní s Ukrajinou?

Trump přeci dávno deklaroval, že pomoc Ukrajině omezí. Myslíte, že má Ukrajina bez USA šanci Putinovi vzdorovat? Že EU dokáže pomoc ze strany USA nahradit? Podle mě je toto začátek konce Ukrajiny-bohužel. PS: Myslíte, že se Trupmovi podaří konflikt ukončit, čímž se před volbami chvástal? A proč se o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pozadí sporu o poplatky: Dusno mezi vládou a ředitelem Součkem. Jména, co vadí

20:21 Pozadí sporu o poplatky: Dusno mezi vládou a ředitelem Součkem. Jména, co vadí

Proč Fialův koaliční kabinet ve Sněmovně odložil legislativní změnu vedoucí k navýšení koncesionářsk…