Jaromír Drábek (TOP 09) oznámil rozhodnutí rezignovat kvůli kauze údajného uplácení, jehož se měl podle policie dopustit bývalý náměstek Vladimír Šiška a vedoucí ministerského odboru informatiky Milan Hojer. Ministr svůj konec v čele resortu oznámil na mimořádné tiskové konferenci. Na ministerstvu skončí k 31. říjnu, neboť chce předat agendu a umožnit výběr svého nástupce
Policie oba muže obvinila a soud dokonce dnes rozhodl o tom, aby Šiška byl vzat do vazby a to z důvodu, že by mohl ovlivňovat svědky.
Drábek sice prý doposud nemá informace, čeho se obvinění Šišky týká, ale on sám prý žádnou vinu necítí a věří, že i Šiška prokáže, že se žádného trestného činu nedopustil.
"Nemám žádné informace o tom, jaký skutek měl být spáchán, ale rozhodnutí soudu je pro mne je dostatečným důvodem. Rozhodl jsme se tedy rezignovat na funkci k 31. říjnu 2012," řekl Drábek.
Svou možnou rezignaci oznámil již v úterý. Jenže řekl, že tak učiní pouze v případě, kdy bude jasně prokázána Šiškova vina. Hlavním důvodem pro něj byl nedostatek informací o celém případu.
Podle deníku Mladá fronta Dnes Šiška začal reformovat počítačové systémy na vyplácení sociálních dávek a přitom „odstavil" firmu OKsystem, která to dělala 20 let. Bez výběrového řízení prý zadal práci jiným, spřízněným firmám. Společnost OKsystem proto podala stížnost k antimonopolnímu úřadu. Náměstek prý pak firmě slíbil, že pokud stáhne svou stížnost, zůstanou jí některé zakázky a další dostane. Podle MfD si policisté jednání Šišky a Hojera nahráli.
Kalousek: Je to odpovědné rozhodnutí
Místopředseda TOP 09 a ministr financí Miroslav Kalousek pak pro ParlamentníListy.cz zmínil, že Drábkova rezignace je odpovědné rozhodnutí.
„Je to odpovědné rozhodnutí, kterého si nesmírně vážím. Pan ministr Drábek na sebe bere odpovědnost nejen za své podřízené, ale i za politickou kulturu v zemi. Škoda jen, že takto nedokázali jednat i ostatní,“ řekl Kalousek.
„S jistou dávkou ješitnosti musím konstatovat, že jsme intelektuálně i personálně velmi dobře vybavená strana, takže kandidátů připadá v úvahu poměrně dost. Jistě ale chápete, že o konkrétním jménu musíme nejprve jednat," doplnil Kalousek pro ParlamentníListy.cz k možnému nástupci Drábka.
"Je to politicky odpovědné rozhodnutí nejen vůči TOP 09, ale i vůči vládě,“ řekla pak médiím v reakci na ministrovu rezignaci vicepremiérka a šéfka LIDEM Karolína Peake.
Zaorálek: Měl odejít hned
Za ČSSD stranický místopředseda Lubomír Zaorálek pak dokonce zmínil, že nejenomže vítá Drábkův odchod, ale podle něj neměl Drábek nikdy do této funkce - tedy do funkce ministra práce a sociálních věcí - nastoupit.
"Drábek vůbec neměl do funkce nastoupit. Daleko větší problém než zneužívání sociálních dávek představuje rozdělování veřejných zakázek. Pan Drábek změnil systém sociální pomoci na systém, na němž se mělo vydělávat. Ministerstvo šetřilo na lidech sociálně slabých, aby mohlo rozdělovat dvě a půl miliardy na informační technologie," rozčiloval se Zaorálek. Následně připomněl, že opozice na možná selhání na MPSV upozorňuje již zhruba rok. Zaorálek ale zdůraznil, že by měl Drábek odejít okamžitě a nikoli až na konci října.
Spokojená s rezignací Drábka je i poslankyně za ODS Lenka Kohoutová. Ta Drábka dlouhodobě kritizovala, jeho rezignaci pak dnes ocenila. „Je to velmi správný krok, který všichni cítili, že je třeba udělat. Rozhodnutí bylo na něm, ale je to logické vyústění,“ řekla pro server Novinky.cz Kohoutová.
Podle dní by ale na tom nebyl Drábek tak špatně, kdyby se obklopil správnými lidmi. „Opakovaně jsem mu říkala, že jeho velkým problémem je pan první náměstek Šiška, vždy to bagatelizoval. Měla jsem pravdu,“ dodala Kohoutová.
Politologové: Na tahu je teď Nečas
Politologové rezignaci ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka (TOP 09) vítají a považují ji za jediný správný krok.
Například politoložka Vladimíra Dvořáková pro agenturu Mediafax uvedla, že Drábkova rezignace je rozhodně na místě. „Jediné, co mě na celé věci šokuje, jak ministr neustále opakuje, že nemá žádné jiné informace, než jaké mají média. Neexistuje žádný důvod, aby ministr jakékoli další informace měl, aby věděl více než ostatní. Takový postoj, kdy ze sebe dělá chudáka, je nevhodný," zmínila Dvořáková.
"Je to téměř poprvé, co je ministr ochotný vyvodit kvůli pochybení svého podřízeného takové důsledky, takový druh zodpovědnosti. Kdyby to tak udělali všichni, nezbyl by v současné vládě vůbec nikdo. Je tam vícero takových, kteří mají máslo na hlavě, ale tutlají a udržují si mocenské pozice," shrnul pak pro Mediafax Drábkův krok Jiří Pehe.
Zároveň by rád viděl, aby se k podobně přímému jednání pohnul i premiér Petr Nečas. "Kdyby předseda vlády jednal podle pravidel běžných ve vyspělých demokraciích, musel by teď požádat sněmovnu o vyslovení důvěry vládě. Neměl by se odvolávat na spojení s hlasováním o daňovém balíčku. Ministerstvo práce a sociálních věcí je natolik důležité, protékají jím tak ohromné finanční prostředky, že by po jmenování nového šéfa tohoto resortu rozhodně měl sněmovnu požádat o vyslovení důvěry takto složené vládě," dodal Pehe.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: olb