Nároky církví budou přezkoumávat také Pozemkový fond a Lesy ČR, z jejichž držení by nemovitosti měly být vydány. Schwarzenberg to ve čtvrtek uvedl ve sněmovně při interpelacích. Reagoval tak na pochybnosti, zda církvím nebude vydán majetek zabavený před komunistickým převratem v bývalém Československu.
"V ustanoveních o vydávání církevního majetku je vždy znovu výslovně uvedeno, že se vydá pouze majetek, který náležel do původního církevního majetku a stal se předmětem majetkové křivdy v období od 25. února 1948 do 1. ledna 1990," uvedl vicepremiér.
Zákon také výslovně stanoví, že vydání nepodléhají věci konfiskované podle poválečných Benešových dekretů, dodal. Podmínkou pro vrácení majetku církvím je podle Schwarzenberga také to, že jim za zabavený majetek nebyla vyplacena náhrada. Majetek konfiskovaný podle zákona z roku 1947 o revizi první pozemkové reformy by bylo možné vrátit v případě, že byl zestátněn bez náhrady až po únoru 1948, což odpovídá již přijatým restitučním zákonům, podotkl vicepremiér.
Záruku, že zákonem o majetkovém vyrovnání státu s církvemi nebude prolomena restituční hranice, požadoval po vládě i prezident Václav Klaus. Přijetí zákona, který odmítl levicový Senát, sněmovna odložila na příští schůzi i hlasy koalice. Nejmenší vládní strana LIDEM svou podporu podmiňuje přijetím daňových změn v souvislosti s proplácením náhrad za nevydaný majetek v držení obcí, krajů a soukromých osob.
- SLEDUJEME téma: Miliardy pro církve
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: pas, čtk