České republice hrozí zřejmě vysoká pokuta. Smlouva s dodavatelem, firmou GlaxoSmithKline, je ale tajná, takže se neví, kolik bude muset Česko nakonec zaplatit. Už dřív se mluvilo o tom, že ji ministerstvo uzavřelo ve spěchu a že je pro stát nevýhodná.
Podle prezidenta ČLK Milana Kubka by se ministerstvo mělo rychle vakcín, které jsou přebytečné, zbavit. "V situaci, kdy se vyspělé západní státy vakcín zbavují, to bude asi těžko prodejné. Každopádně je třeba minimalizovat ekonomické ztráty, tedy pokusit se vakcíny, které firma nedodala vůbec nekupovat. My jsme tu smlouvu neměli možnost vidět, takže nevíme, jaká smluvní pokuta za to státu hrozí," řekl Kubek. Ministerstvo zdravotnictví se zatím nevyjádřilo.
Podobně jako Česká republika je na tom Belgie, která je s 10,7 milionu obyvatel srovnatelná s Českem. Belgie si nakoupila kolem 12,6 milionu vakcín, ale na začátku týdne uvedla, že dá deset procent svých zásob vakcín rozvojovým zemím. Brusel je poskytne Světové zdravotnické organizaci (WHO), která pak darované vakcíny rozdělí mezi chudé země podle toho, jak se bude pandemie šířit.
Očkování v tuzemsku začalo v týdnu od 23. listopadu, většina praktických lékařů zahájila očkování až o týden později..Očkováno může být asi desetina populace. Na prasečí chřipku zatím v ČR zemřelo 38 lidí.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: olb