"Pro nás je častokrát podstatnější vědět odkud bylo voláno, než znát obsah rozhovoru. Máme sice způsoby, jak tyto lokalizační informace získat, nicméně jsou finančně velmi nákladné a pracné," vysvětluje redakci ParlamentníchListů.cz tiskový mluvčí BIS Jan Šubrt.
Zařízení, které umí zjistit informace, kdo, komu a odkud volal, jakož i zajistit odposlech z probíhajícího hovoru se jmenuje Agáta. Jedná se o sofistikovaný hardware umístěný povětšinou v dodávce s vysílačem. Ten dokáže v určitém okruhu zachytit všechny probíhající hovory a poté přesměrovat zpět do vysílačů mobilních operátorů, aniž by kdokoli cokoli poznal.
Doporučujeme:
Nelegální odposlechy: Máme interní schéma ukazující chybu v kontrole
Leda přes soud
Ústavní soud na konci března vyhověl stížnosti poslanců vedených Markem Bendou z ODS a zakázal operátorům tato data archivovat a předávat policii ČR. Ředitel ÚOOZ Robert Šlachta hovořil v souvislosti s verdiktem o katastrofě.
Psali jsme:
Uchovávání dat z mobilů zakázáno. Detektiv mluví o katastrofě
Poslanec Benda je nyní opatrnější a tvrdí, že pokud by tajné služby měly mít přístup k těmto datům, musely by se řídit stejným režimem jako při odposleších, tedy přes povolení předsedy senátu vrchního soudu.
Člen Výboru na obranu a bezpečnost Jan Vidím v této souvislosti připomněl, že před dvěma měsíci došlo ke zneužití těchto dat policistou Marianem Hudcem, který šmíroval spolupracovníky blízké Václavu Klausovi, ale třeba i předsedu Ústavního soudu Pavla Rychetského. Ředitel BIS Lang prostřednictvím mluvčí Šubrta redakci sdělil, že se získáváním lokalizačních údajů se souhlasem soudce nemají žádné problémy.
Ústavní soud při verdiktu vzal v potaz i analýzu německého Spolkového úřadu vyšetřování, který konstatoval, že použití nástroje plošného a preventivního uchovávání provozních a lokalizačních údajů nemělo téměř žádný vliv na snížení počtu spáchaných závažných trestných činů, ani na míru jejich objasňování.
Související:
Třeste se. Vzniká tu obří databáze s osobními údaji, hlásí expert
Zadarmo ani kuře nehrabe
Kontrarozvědka BIS jakož i rozvědka Vojenského zpravodajství by novelou získali pravomoc vysledovat pohyb dotyčné osoby, a to dokonce až půl roku nazpět. Přístup k datům však není bezplatný.
"V současnou chvíli nám Policie ČR podle platného zákona o elektronických komunikacích proplácí část nákladů na poskytování údajů o telekomunikačním provozu. Mezi tyto náklady patří nákup serverů a technologií, potřebného softwaru a personální a administrativní náklady," vysvětluje pro ParlamentníListy.cz tisková mluvčí Vodafone Alžběta Weinfurtová. Stejně tak by za poskytnutí služeb musela zaplatit BIS i Vojenské zpravodajství.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Pavel Kozdera