Kubice vyhověl BISce. Chce pomoci agentům k citlivým údajům

24.08.2011 18:56 | Zprávy

Pro agenty tajných služeb se blýská na lepší časy. Jejich práci a tím i bezpečnost České republiky by měla usnadnit novela zákona o elektronických komunikacích připravovaná ministerstvem vnitra, která by nově nařizovala mobilním operátorům archivaci a předávání dat Bezpečnostní informační službě a Vojenskému zpravodajství.

Kubice vyhověl BISce. Chce pomoci agentům k citlivým údajům
Foto: Zbyněk Pecák
Popisek: Ministr vnitra Jan Kubice

Tajné služby přišly o tuto devízu v polovině 90. let. Série legislativních změn ořezala kompetence rozvědky respektive kontrarozvědky až do současného stavu. Pro práci agentů jsou však data od mobilních operátorů velmi důležitá.

"Pro nás je častokrát podstatnější vědět odkud bylo voláno, než znát obsah rozhovoru. Máme sice způsoby, jak tyto lokalizační informace získat, nicméně jsou finančně velmi nákladné a pracné," vysvětluje redakci ParlamentníchListů.cz tiskový mluvčí BIS Jan Šubrt.

Zařízení, které umí zjistit informace, kdo, komu a odkud volal, jakož i zajistit odposlech z probíhajícího hovoru se jmenuje Agáta. Jedná se o sofistikovaný hardware umístěný povětšinou v dodávce s vysílačem. Ten dokáže v určitém okruhu zachytit všechny probíhající hovory a poté přesměrovat zpět do vysílačů mobilních operátorů, aniž by kdokoli cokoli poznal.  

Doporučujeme:
Nelegální odposlechy: Máme interní schéma ukazující chybu v kontrole

Leda přes soud 

Ústavní soud na konci března vyhověl stížnosti poslanců vedených Markem Bendou z ODS a zakázal operátorům tato data archivovat a předávat policii ČR. Ředitel ÚOOZ Robert Šlachta hovořil v souvislosti s verdiktem o katastrofě.

Psali jsme:
Uchovávání dat z mobilů zakázáno. Detektiv mluví o katastrofě

Poslanec Benda je nyní opatrnější a tvrdí, že pokud by tajné služby měly mít přístup k těmto datům, musely by se řídit stejným režimem jako při odposleších, tedy přes povolení předsedy senátu vrchního soudu.

Člen Výboru na obranu a bezpečnost Jan Vidím v této souvislosti připomněl, že před dvěma měsíci došlo ke zneužití těchto dat policistou Marianem Hudcem, který šmíroval spolupracovníky blízké Václavu Klausovi, ale třeba i předsedu Ústavního soudu Pavla Rychetského. Ředitel BIS Lang prostřednictvím mluvčí Šubrta redakci sdělil, že se získáváním lokalizačních údajů se souhlasem soudce nemají žádné problémy.

Ústavní soud při verdiktu vzal v potaz i analýzu německého Spolkového úřadu vyšetřování, který konstatoval, že použití nástroje plošného a preventivního uchovávání provozních a lokalizačních údajů nemělo téměř žádný vliv na snížení počtu spáchaných závažných trestných činů, ani na míru jejich objasňování.

Související:
Třeste se. Vzniká tu obří databáze s osobními údaji, hlásí expert

Zadarmo ani kuře nehrabe 

Kontrarozvědka BIS jakož i rozvědka Vojenského zpravodajství by novelou získali pravomoc  vysledovat pohyb dotyčné osoby, a to dokonce až půl roku nazpět. Přístup k datům však není bezplatný.

"V současnou chvíli nám Policie ČR podle platného zákona o elektronických komunikacích proplácí část nákladů na poskytování údajů o telekomunikačním provozu. Mezi tyto náklady patří nákup serverů a technologií, potřebného softwaru a personální a administrativní náklady," vysvětluje pro ParlamentníListy.cz tisková mluvčí Vodafone Alžběta Weinfurtová. Stejně tak by za poskytnutí služeb musela zaplatit BIS i Vojenské zpravodajství.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Pavel Kozdera

Ing. Martin Kolovratník byl položen dotaz

koalice-opozice

Nejen vy, ale dost vašich kolegů kritizuje to, jak koalice přistupuje k vašim návrhům jako opozice. Upřímně, myslíte, že vy jste byli lepší, když jste vládli? Já mám dojem, že byste se celkově měli všichni zamyslet a začít víc spolupracovat. Jasně, jste soupeři, ale nemělo by jít v prvé řadě o blaho...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pozadí sporu o poplatky: Dusno mezi vládou a ředitelem Součkem. Jména, co vadí

20:21 Pozadí sporu o poplatky: Dusno mezi vládou a ředitelem Součkem. Jména, co vadí

Proč Fialův koaliční kabinet ve Sněmovně odložil legislativní změnu vedoucí k navýšení koncesionářsk…